Experiment s kapkou vody ukazuje, jak vznikají impaktní krátery

02.01.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Výzkum dopadů planetek a vznik impaktních kráterů je poměrně složitý proces a je téměř výhradně záležitostí počítačových simulací. Vědci z Minnesotské univerzity se pokusili dopad vesmírného tělesa simulovat pomocí kapek vody a sypkého materiálu. 

Přestože rychlost a velikost dopadajících objektů je v případě kapky vody a vesmírného tělesa výrazně odlišná, vědce překvapila podobnost výsledků. Záznam pořízený vysokorychlostní kamerou zachycuje dopad 3milimetrové kapky do jemného granulátu v různých rychlostech. Tvary vzniklých kráterů značně připomínají morfologii objektů, které známe z pozorování vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Physical Society

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907