Falcon 9: Experimentální přistání prvního stupně rakety se nezdařilo

12.01.2015 - Martin Reichman

SpaceX se během sobotního startu své rakety pokusila o řízené přistání části nosné rakety. Unikátní experiment se sice nezdařil, další zkoušky ale budou pokračovat


Reklama

Když v sobotu dopoledne odstartovala raketa Falcon 9 s nákladní lodí  Dragon, šlo v podstatě o rutinní zásobovací misi k ISS. Událost ale byla zajímavá svým sekundárním cílem, kterým byl test přistání prvního stupně rakety Falcon a jejího opakovaného použití. Experiment, který má výrazně zlevnit starty vesmírných raket, sice nedopadl úspěšně, nešlo ale ani o úplnou katastrofu.

První stupeň rakety se od zbytku nosiče se oddělil zhruba tři minuty od startu, pomocí svých výklopných aerodynamických kormidel a brzdících motorů upravil svou polohu a začal klesat. Na autonomní plošinu, plovoucí v Atlantiku přibližně 350 kilometrů od pobřeží, část rakety dosedla, přistání ale bylo příliš tvrdé. První stupeň byl podle předběžných zpráv zcela zničen a poškozeny byly i části přistávací plošiny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907