Bezuzdná korupce podle nové studie podporuje šíření bakteriálních rezistencí. Kultura podplácení nás teď ohrožuje na životě
Světová zdravotnická organizace a odborníci celého světa bijí na poplach kvůli dramatickému šíření rezistence vůči antibiotikům mezi bakteriemi. Už je to dost špatné. Tak trochu jsme zapomněli, jaký býval svět bez antibiotik, a teď se nestačíme divit. Z běžných a donedávna snadno léčitelných nemocí se opět stávají život ohrožující infekce.
Vědci teď kvapně hledají nové léky proti bakteriím a také pátrají po příčinách šíření bakteriálních rezistencí. Tým Petera Collignona z Australské národní univerzity nedávno překvapil zjištěním, že rozšíření rezistence vůči antibiotikům v jednotlivých zemích oproti očekávání nemá moc co dělat s bohatstvím těchto zemí, ale těsně souvisí s místní korupcí. Země prolezlé korupcí totiž podle vědců nedovedou účinně kontrolovat používání antibiotik a vyloženě tím podporují šíření bakteriálních rezistencí.
Česká republika sice nepatří k evropským zemím, kde by se používalo nejvíc antibiotik, zato ale u nás bují všudypřítomná korupce. A to pro naše zdravotnictví do budoucna představuje velkou hrozbu. Infekce rezistentními bakteriemi bývají příšerné. Bojovníci s korupcí teď mají v ruce další argument. Jde totiž doslova o život.
Australian National University, PLoS ONE
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)