Exploze dvou supernov: Masivní výron vysokoenergetických částic i pulzarový vítr

23.11.2014 - Martin Reichman


Reklama

Masivní hvězda, která vyčerpá vlastní palivo k termojaderné fúzi, se začne vlastní gravitací hroutit. Následkem tohoto procesu je zrod tzv. supernovy - doprovázený extrémní explozí a výronem oblaku jasného plazmatu.

Vznik supernovy MSH 11-62, nacházející se přibližně 16 tisíc světelných let od Země, se nyní podařilo zachytit rentgenové observatoři Chandra. Pozorování odhalilo, že vznik supernovy doprovází kromě rázové vlny odnášející mezihvězdný plyn i reverzní vlny směřující k pozůstatkům hvězdy. Ty mají za následek rychlý ohřev neutronové hvězdy – pulzaru. Intenzivní magnetické pole pulzaru poté začne generovat vlny vysokoenergetických částic. Tomuto jevu astronomové říkají pulzarový vítr.

Podobný výjev se astronomům naskytl také u jiné supernovy G327, nacházející se přibližně 29 tisíc světelných let od Země. Rentgenová observatoř zachytila mocné proudy rázových vln (na snímku je zobrazena v červené barvě) a pulzarový vítr (v modré barvě).

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907