Extrémní evropský dalekohled: E-ELT bude mít zrcadlo s průměrem 39 m!

23.06.2014 - František Martinek

Evropská observatoř ESO, která operuje zejména na území Chile, začíná stavět nový obří dalekohled. Jeho velikost bude uchvacující


Reklama

Čím větší průměr objektivu, tím více světla je teleskop schopen soustředit a tím více lze získat podrobnějších informací. Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak někdo nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s dalekohledem o průměru 100 m, což se však ukázalo být nad technické možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou vypracování detailní studie menšího, ale i tak extrémně velkého dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope).

Projekt počítal s dalekohledem o průměru 42 m. Nicméně, vliv finanční a hospodářské krize nakonec „odnesl“ i připravovaný projekt. Průměr objektivu dalekohledu byl tedy snížen na 39,3 m. Primární zrcadlo bude složeno z 931 segmentů, z nichž každý bude mít tvar šestiúhelníku o průměru 1,4 m a tloušťku pouhých 50 mm. Zrcadla systému adaptivní optiky budou začleněna do optické soustavy dalekohledu za účelem kompenzace neostrosti snímků, která je způsobena neklidem atmosféry. Jedno z těchto zrcadel bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů (aktuátorů), jejichž úkolem bude „zakřivovat“ jeho tvar v závislosti na stavu atmosféry až tisíckrát za sekundu, čímž bude dosaženo mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění teleskopu horu Cerro Armazones v oblasti Antofagasta v Chile, v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů. Chránit jej bude kopule o průměru téměř 86 m, jejíž výška dosáhne 74 m. Dalekohled E-ELT o hmotnosti 2 800 t bude schopen soustředit stomilionkrát více světla než lidské oko. Stane se největším astronomickým „okem“ hledícím k obloze. Nikdo si zatím nedovede představit, jakých objevů bude s jeho pomocí dosaženo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2012

  • Zdroj fotografií: ESO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907