Reklama


Extrémní evropský dalekohled: E-ELT bude mít zrcadlo s průměrem 39 m!

23.06.2014 - František Martinek

Evropská observatoř ESO, která operuje zejména na území Chile, začíná stavět nový obří dalekohled. Jeho velikost bude uchvacující


Reklama

Čím větší průměr objektivu, tím více světla je teleskop schopen soustředit a tím více lze získat podrobnějších informací. Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak někdo nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s dalekohledem o průměru 100 m, což se však ukázalo být nad technické možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou vypracování detailní studie menšího, ale i tak extrémně velkého dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope).

Projekt počítal s dalekohledem o průměru 42 m. Nicméně, vliv finanční a hospodářské krize nakonec „odnesl“ i připravovaný projekt. Průměr objektivu dalekohledu byl tedy snížen na 39,3 m. Primární zrcadlo bude složeno z 931 segmentů, z nichž každý bude mít tvar šestiúhelníku o průměru 1,4 m a tloušťku pouhých 50 mm. Zrcadla systému adaptivní optiky budou začleněna do optické soustavy dalekohledu za účelem kompenzace neostrosti snímků, která je způsobena neklidem atmosféry. Jedno z těchto zrcadel bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů (aktuátorů), jejichž úkolem bude „zakřivovat“ jeho tvar v závislosti na stavu atmosféry až tisíckrát za sekundu, čímž bude dosaženo mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění teleskopu horu Cerro Armazones v oblasti Antofagasta v Chile, v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů. Chránit jej bude kopule o průměru téměř 86 m, jejíž výška dosáhne 74 m. Dalekohled E-ELT o hmotnosti 2 800 t bude schopen soustředit stomilionkrát více světla než lidské oko. Stane se největším astronomickým „okem“ hledícím k obloze. Nikdo si zatím nedovede představit, jakých objevů bude s jeho pomocí dosaženo.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2012

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907