Extrémní exoplanety: rok kratší než pozemský den

26.04.2013 - František Martinek

Astronomům se podařilo najít už téměř tisícovku exoplanet. Na některých by mohl být život, jiné jsou naprosto nehostinné

<p>Rytířem, který nad řekou Leno podle báje skolil draka, byl údajně irský světec Colomban</p>

Rytířem, který nad řekou Leno podle báje skolil draka, byl údajně irský světec Colomban


Reklama

Země oběhne kolem Slunce za jeden rok. Nejkratší oběžnou dobu má v naší soustavě Merkur – pouhých 88 dnů. Jaké však bylo překvapení astronomů, když u jiných hvězd objevili planety obíhající mnohem blíže, a tedy i za mnohem kratší dobu. Rekord v tomto směru drží planeta pojmenovaná Gliese 163 b, která krouží kolem svého slunce závratnou rychlostí. Ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů oběhne jednou dokola za 15 hodin a 7 minut, což je i délka místního „roku“.

Stáří hvězdy se odhaduje na tři miliardy let a od Země je vzdálena padesát světelných roků. Objevená planeta dosahuje hmotnosti jedné třetiny Jupitera.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starobylé centrum incké říše se rozkládá na ploše 13 kilometrů čtverečních, přesto se jej podařilo objevit teprve před 110 lety.

Zajímavosti

Rwandská rodina v provizorním uprchlickém táboře v Konžské demokratické republice.

Věda

Aratingové zlatočelí (Eupsittula aurea), kteří mají domov ve východní části Jižní Ameriky, dokázali spolupracovat na společném úkolu tak dobře, že předčili i krkavce nebo vrány novokaledonské.

Příroda

Šmouha od satelitu Starlink, která znehodnotila snímek Galaxie v Andromedě.

Vesmír

Velitel letky britské královské námořní námořní služby Edwin Harris Dunning během pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Furious, se svým stíhacím letounem Sopwith Pup.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907