Extrémní kvazar: Černá díra, která rotuje polovinou rychlosti světla

16.03.2014 - Petr Broža

Supermasivní černé díry v centrech galaxií rotují neuvěřitelně rychle. Nedávno objevený kvazar se otáčí polovinou rychlostí světla a dovolí okolnímu materiálu přiblížit se na extrémně malou vzdálenost


Reklama

Přestože se nám zatím nepodařilo černé díry pozorovat přímo, můžeme v určitých připadech měřit rychlost jejich rotace. A točí se opravdu pořádnou rychlostí. Nedávno nalezená supermasivní černá díra RX J1131-1231 se podle měření v rentgenovém záření otáčí polovinou rychlostí světla.

Změřit rychlost rotace lze pouze u aktivních černých děr, které kolem sebe mají akreční disk materiál, který urychlen gravitací černé díry se zahřívá natolik, že je možné jej pozorovat. A právě rychlost tohoto materiálu v okolí černé díry vypovídá o rychlosti rotace černé díry.

Odhadujeme, že u černé díry RX J1131 přichází rentgenové záření z míst jen třikrát tak vzdálených, jako je horizont událostí,naznačuje Jon Miller, profesor na Michiganské univerzitě a spoluautor této teorie. Pokud černá díra dovolí okolnímu materiálu přiblížit se tak blízko, musí se otáčet extrémně rychle, aby disk mohl přežít natolik blízko horizontu.

Daleké kvazary

Supermasivní černé díry se nachází v centrech většiny galaxií a jsou milionkrát až miliardkrát hmotnější než naše Slunce. To činí jejich rotaci extrémně rychlou a rotace se stále zrychluje s tím, jak černá díra nabírá hmotu z okolí. Ty nejmasivnější černé díry září natolik (resp. materiál okolo nich), že jsou vidět až ze vzdáleností miliard světelných let. Takovým objektům říkáme kvazary.

RX J1131 leží přibližně šest miliard světelných let daleko. Za normálních okolností bychom takto vzdálené objekty nemohli pozorovat. Astronomové ale při jejich pozorování využívají přírodního dalekohledu, tzv. gravitační čočky. Před RX J1131 se naštěstí nachází velká eliptická galaxie, která zesiluje světlo tohoto kvazaru natolik, že jej můžeme pozorovat.

  • Zdroj textu:

    University of Michigan

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907