Extrémní kvazar: Černá díra, která rotuje polovinou rychlosti světla

16.03.2014 - Petr Broža

Supermasivní černé díry v centrech galaxií rotují neuvěřitelně rychle. Nedávno objevený kvazar se otáčí polovinou rychlostí světla a dovolí okolnímu materiálu přiblížit se na extrémně malou vzdálenost


Reklama

Přestože se nám zatím nepodařilo černé díry pozorovat přímo, můžeme v určitých připadech měřit rychlost jejich rotace. A točí se opravdu pořádnou rychlostí. Nedávno nalezená supermasivní černá díra RX J1131-1231 se podle měření v rentgenovém záření otáčí polovinou rychlostí světla.

Změřit rychlost rotace lze pouze u aktivních černých děr, které kolem sebe mají akreční disk materiál, který urychlen gravitací černé díry se zahřívá natolik, že je možné jej pozorovat. A právě rychlost tohoto materiálu v okolí černé díry vypovídá o rychlosti rotace černé díry.

Odhadujeme, že u černé díry RX J1131 přichází rentgenové záření z míst jen třikrát tak vzdálených, jako je horizont událostí,naznačuje Jon Miller, profesor na Michiganské univerzitě a spoluautor této teorie. Pokud černá díra dovolí okolnímu materiálu přiblížit se tak blízko, musí se otáčet extrémně rychle, aby disk mohl přežít natolik blízko horizontu.

Daleké kvazary

Supermasivní černé díry se nachází v centrech většiny galaxií a jsou milionkrát až miliardkrát hmotnější než naše Slunce. To činí jejich rotaci extrémně rychlou a rotace se stále zrychluje s tím, jak černá díra nabírá hmotu z okolí. Ty nejmasivnější černé díry září natolik (resp. materiál okolo nich), že jsou vidět až ze vzdáleností miliard světelných let. Takovým objektům říkáme kvazary.

RX J1131 leží přibližně šest miliard světelných let daleko. Za normálních okolností bychom takto vzdálené objekty nemohli pozorovat. Astronomové ale při jejich pozorování využívají přírodního dalekohledu, tzv. gravitační čočky. Před RX J1131 se naštěstí nachází velká eliptická galaxie, která zesiluje světlo tohoto kvazaru natolik, že jej můžeme pozorovat.

  • Zdroj textu:

    University of Michigan

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907