Extrémní superzemě 55 Cancri E je jako jedna velká sopka

08.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Exoplaneta, s označením 55 Cancri E, patří mezi nejvíce fascinující vesmírné objekty. Objevena byla v roce 2004 a patří mezi pětici extrasolárních planet kroužících kolem mateřské hvězdy 55 Cancri. Tato superzemě, je zhruba 8× hmotnější než naše planeta a nachází se asi 40 světelných let daleko v souhvězdí Raka. Nedávná pozorování Spitzerovým dalekohledem ukázala, že se na jejím povrchu dramaticky mění teplota. Během pouhých 2 let se teplota na jejím povrchu skokově zvýšila téměř o 300% - z 1 000°C se vyhoupla na 2 700°C. Podle vědců lze extrémní teplotní růst vysvětlit jen intenzivní sopečnou činností.

I přes intenzivní výzkum vědci stále nemají jasno v tom, z čeho se exoplaneta 55 Cancri E vlastně skládá. Dřívější výpočty ukazovaly na převahu uhlíku v různých formách – od grafitu až po diamant. Nová pozorování a simulace ale naznačují, že by její povrch mohl být tvořený převážně železem a křemíkem. Existují ale i teorie, podle nichž by 55 Cancri E mohla být vodním světem.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, R. Hurt

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907