Extrémní trvale obydlená místa světa

14.01.2015 - Martin Reichman

Pokud vás v lednu ničí mrazy a v červenci proklínáte vedra, vězte, že může být hůř. Prohlédněte si trvale obydlená místa opravdových extrémů


Reklama

Nejteplejší místo světa – Mekka, Saúdské Arábie

Mekka je známá především jako nejsvětější město islámu a rodiště proroka Mohameda. Jde ale také o jedno z neteplejších, trvale obydlených míst na světě. Maximální teploty se od května do září pohybují okolo 50 °C a v době, kdy do města proudí miliony poutníků, málokdy klesnou pod 40 °C.

Srovnání: Nejvyšší průměrná roční teplota v ČR – Hodonín, 9,5 °C

Nechladnější místo světa – Auyuittuq, Kanada

Opakem žhavé Mekky je kanadská osada Auyuittuq, jejíž název v překladu znamená „Země, která nikdy netaje“. Opravdové teplo je v Auyuittuq jen dva měsíce v roce, během července a srpna zde teplota vystoupá až na 4 stupně nad nulu. Zbylých 10 měsíců v roce teplota padá k -30 °C a výjimkou nejsou ani teploty výrazně nižší.

Srovnání: Nejnižší průměrná roční teplota v ČR – Sněžka, 0,2 °C

Nejsušší místo světa – Calama, Chile

Španělský voják a básník Alonso de Ercilla y Zuñiga v roce 1567 popsal poušť Atacama jako místo bez života. O rok později toto místo skrápěl déšť, což se poté stalo až o 400 let později. Hlavním městem této oblasti je Calama, ve kterém žije přibližně 150 tisíc obyvatel. Srážkový průměr v Calamě činí pouhých 5 milimetrů dešťové vody ročně.

Srovnání: Nejnižší průměrný roční úhrn srážek v ČR – Libědice, 410 mm.

Nejdeštivější místo světa – Méghálaja, Indie

Na nedostatek deště si naopak nemohou stěžovat obyvatelé Méghálaji, která je nejdeštivějším trvale obydleným místem na světě. Průměr ročních srážek zde činí 12 tisíc milimetrů (12 metrů) za rok, přičemž v období extrémních červencových monzunových dešťů šplhá až na 58 metrů!

Srovnání: Největší průměrný roční úhrn srážek v ČR – Bílý Potok, 1 705 mm.

Největrnější místo světa – Wellington, Nový Zéland

Existují i větrnější místa, než je Wellington, obývají je ale většinou jen tučňáci. Průměrná rychlost větru je v tomto městě 29 kilometrů v hodině, což Beaufortova větrná stupnice klasifikuje jako čerstvý vítr. Podle statistik World Meteorological Organization ve Wellingtonu fouká 322 dnů v roce a nejsilnější naměřený vítr zde v nárazech dosahoval až 248 kilometrů v hodině.

Srovnání: Největrnější místo v ČR – Milešovka, 30,6 km/h

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, WMO, NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907