Fakta a mýty o prachových bouřích na Marsu: Jak moc jsou nebezpečné?

22.09.2015 - Martin Reichman

Jak vznikají velké prachové bouře na Marsu? Jak často jsou k vidění a jsou nebezpečné? Mohou poškodit třeba rover?


Reklama

Fenomén prachových bouří na Marsu je známý již více než sto let. Poprvé se globální bouři, pokrývající takřka celou planetu, podařilo zaznamenat již v roce 1909. Od této doby můžeme velké bouře pozorovat každých přibližně 5 až 6 let. Menší bouře a prašné víry jsou ale na Marsu k vidění i několikrát do roka.

Slunce a vítr

Prachové víry a bouře mají na Marsu stejný původ jako na Zemi. Vznikají hlavně během teplého období, když přímé slunečné paprsky dopadají na povrch a ohřívají písek a prach. Rozpálený vzduch poté stoupá nad povrch a působením různých faktorů může začít rotovat. Nejčastěji se vítr stočí kvůli přírodním překážkám nebo kvůli střihu – tedy rozdílnému směru proudění v různých výškách.

V řadě vědeckofantastických knih a filmů ale bývá intenzita bouří značně nadsazována. Ve skutečnosti síla větru na Marsu nedosahuje ani poloviny síly pozemských hurikánů. Průměrná rychlost větru v prachové bouři je podle vědců zhruba 95 kilometrů v hodině. Hodnota síly větru není ale úplně vypovídající, neboť hustota atmosféry na Marsu je s tou pozemskou nesrovnatelná. Přesto síla prachových bouří rozhodně není taková, aby dokázala zlomit anténu, jak o tom píše Andy Weir ve svém románu Marťan.

Všudypřítomný prach

Mnohem větší problém, než samotná síla větru ale představuje samotný prach. Ten je velmi jemný a pronikne tak opravdu všude. Je navíc i lehce elektrostatický, takže ulpívá i na površích, ze kterých by za běžných okolností sklouzl.

Ostatně účinky prachu jsou jasně patrné na všech snímcích roverů Curiosity a Opportunity – povrch roverů je jím doslova pokrytý a ochrana před ním představuje jednu z nejdůležitějších výzev v návrzích nových povrchových sond.

Své o tom ví například inženýři roveru Spirit a Opportunity, kteří již jednu globální marsovskou bouři zažili. Bouře z roku 2007 měla pravděpodobně velký vliv na ukončení mise roveru Spirit, který ji přežil jen o několik týdnů.

Dalším nepříjemným důsledkem velkých a globální prachových bouří na Marsu je snížení účinnosti solárních panelů. Hlavní hrdina románu Marťan, Mark Watney, například tráví mnoho času úklidem solárních panelů a během prachové bouře musí řešit i problém s energií, v důsledku snížení účinnosti solárních panelů. Podle vědců nejde v tomto případě o nadsázku ani o literární licenci. Velké množství prachu v ovzduší opravdu výrazným způsobem ovlivňuje množství dopadajícího slunečního světla.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýzy DNA ukazují, že lidé z měst, kteří žili v chudobě, byli nevěrní mnohem více, než lidé z lepších poměrů.

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Zatímco černá díra materiál z okolního vesmíru pohlcuje, bílá díra by ho naopak mohla vyvrhovat zpět.

Vesmír

Šedo-hnědá samice vrabce domácího je zbarvena nenápadně, ale při pohledu zblízka se rozhodně jedná o hezkého ptáka.

Příroda

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907