Fakta a mýty o prachových bouřích na Marsu: Jak moc jsou nebezpečné?

22.09.2015 - Martin Reichman

Jak vznikají velké prachové bouře na Marsu? Jak často jsou k vidění a jsou nebezpečné? Mohou poškodit třeba rover?


Reklama

Fenomén prachových bouří na Marsu je známý již více než sto let. Poprvé se globální bouři, pokrývající takřka celou planetu, podařilo zaznamenat již v roce 1909. Od této doby můžeme velké bouře pozorovat každých přibližně 5 až 6 let. Menší bouře a prašné víry jsou ale na Marsu k vidění i několikrát do roka.

Slunce a vítr

Prachové víry a bouře mají na Marsu stejný původ jako na Zemi. Vznikají hlavně během teplého období, když přímé slunečné paprsky dopadají na povrch a ohřívají písek a prach. Rozpálený vzduch poté stoupá nad povrch a působením různých faktorů může začít rotovat. Nejčastěji se vítr stočí kvůli přírodním překážkám nebo kvůli střihu – tedy rozdílnému směru proudění v různých výškách.

V řadě vědeckofantastických knih a filmů ale bývá intenzita bouří značně nadsazována. Ve skutečnosti síla větru na Marsu nedosahuje ani poloviny síly pozemských hurikánů. Průměrná rychlost větru v prachové bouři je podle vědců zhruba 95 kilometrů v hodině. Hodnota síly větru není ale úplně vypovídající, neboť hustota atmosféry na Marsu je s tou pozemskou nesrovnatelná. Přesto síla prachových bouří rozhodně není taková, aby dokázala zlomit anténu, jak o tom píše Andy Weir ve svém románu Marťan.

Všudypřítomný prach

Mnohem větší problém, než samotná síla větru ale představuje samotný prach. Ten je velmi jemný a pronikne tak opravdu všude. Je navíc i lehce elektrostatický, takže ulpívá i na površích, ze kterých by za běžných okolností sklouzl.

Ostatně účinky prachu jsou jasně patrné na všech snímcích roverů Curiosity a Opportunity – povrch roverů je jím doslova pokrytý a ochrana před ním představuje jednu z nejdůležitějších výzev v návrzích nových povrchových sond.

Své o tom ví například inženýři roveru Spirit a Opportunity, kteří již jednu globální marsovskou bouři zažili. Bouře z roku 2007 měla pravděpodobně velký vliv na ukončení mise roveru Spirit, který ji přežil jen o několik týdnů.

Dalším nepříjemným důsledkem velkých a globální prachových bouří na Marsu je snížení účinnosti solárních panelů. Hlavní hrdina románu Marťan, Mark Watney, například tráví mnoho času úklidem solárních panelů a během prachové bouře musí řešit i problém s energií, v důsledku snížení účinnosti solárních panelů. Podle vědců nejde v tomto případě o nadsázku ani o literární licenci. Velké množství prachu v ovzduší opravdu výrazným způsobem ovlivňuje množství dopadajícího slunečního světla.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pásy cudnosti, které měly zajišťovat ženskou věrnost, ve skutečnosti ve středověku neexistovaly.

Zajímavosti
Věda

Srílanská skákavka druhu Plexippus petersi. Na snímku je zachycena samice plná vajíček.

Příroda
Historie
Revue
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907