Fakta a mýty o prachových bouřích na Marsu: Jak moc jsou nebezpečné?

22.09.2015 - Martin Reichman

Jak vznikají velké prachové bouře na Marsu? Jak často jsou k vidění a jsou nebezpečné? Mohou poškodit třeba rover?


Reklama

Fenomén prachových bouří na Marsu je známý již více než sto let. Poprvé se globální bouři, pokrývající takřka celou planetu, podařilo zaznamenat již v roce 1909. Od této doby můžeme velké bouře pozorovat každých přibližně 5 až 6 let. Menší bouře a prašné víry jsou ale na Marsu k vidění i několikrát do roka.

Slunce a vítr

Prachové víry a bouře mají na Marsu stejný původ jako na Zemi. Vznikají hlavně během teplého období, když přímé slunečné paprsky dopadají na povrch a ohřívají písek a prach. Rozpálený vzduch poté stoupá nad povrch a působením různých faktorů může začít rotovat. Nejčastěji se vítr stočí kvůli přírodním překážkám nebo kvůli střihu – tedy rozdílnému směru proudění v různých výškách.

V řadě vědeckofantastických knih a filmů ale bývá intenzita bouří značně nadsazována. Ve skutečnosti síla větru na Marsu nedosahuje ani poloviny síly pozemských hurikánů. Průměrná rychlost větru v prachové bouři je podle vědců zhruba 95 kilometrů v hodině. Hodnota síly větru není ale úplně vypovídající, neboť hustota atmosféry na Marsu je s tou pozemskou nesrovnatelná. Přesto síla prachových bouří rozhodně není taková, aby dokázala zlomit anténu, jak o tom píše Andy Weir ve svém románu Marťan.

Všudypřítomný prach

Mnohem větší problém, než samotná síla větru ale představuje samotný prach. Ten je velmi jemný a pronikne tak opravdu všude. Je navíc i lehce elektrostatický, takže ulpívá i na površích, ze kterých by za běžných okolností sklouzl.

Ostatně účinky prachu jsou jasně patrné na všech snímcích roverů Curiosity a Opportunity – povrch roverů je jím doslova pokrytý a ochrana před ním představuje jednu z nejdůležitějších výzev v návrzích nových povrchových sond.

Své o tom ví například inženýři roveru Spirit a Opportunity, kteří již jednu globální marsovskou bouři zažili. Bouře z roku 2007 měla pravděpodobně velký vliv na ukončení mise roveru Spirit, který ji přežil jen o několik týdnů.

Dalším nepříjemným důsledkem velkých a globální prachových bouří na Marsu je snížení účinnosti solárních panelů. Hlavní hrdina románu Marťan, Mark Watney, například tráví mnoho času úklidem solárních panelů a během prachové bouře musí řešit i problém s energií, v důsledku snížení účinnosti solárních panelů. Podle vědců nejde v tomto případě o nadsázku ani o literární licenci. Velké množství prachu v ovzduší opravdu výrazným způsobem ovlivňuje množství dopadajícího slunečního světla.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907