Reklama


Fakta o měsících Uranu: 216 let hledání a nových objevů

28.12.2015 - Martin Reichman

Uran má 27 známých měsíců, přičemž drtivá většina z nich byla objevena až v kosmickém věku. Zmapování všech jeho satelitů trvalo 216 let


Reklama

Uranovy měsíce se dají rozdělit do tří skupin, které se obvykle nazývají rodiny. Vnitřní měsíce s pravidelnými drahami obíhají v blízkosti planety po kruhových drahách ležících téměř přesně v rovině rovníku planety. Vnější měsíce s pravidelnými drahami obíhají ve střední vzdálenosti až za prstenci. Jejich dráhy jsou také prakticky kruhové a leží téměř přesně v rovině rovníku. Měsíce s nepravidelnými drahami obíhají ve větších vzdálenostech od planety po více či méně výstředných drahách. Jedná se pravděpodobně o zachycená transneptunická tělesa.

Mezi pět hlavních měsíců patří Miranda, Ariel, Umbriel, Titania a Oberon. Největšími jsou Titania a Oberon s průměrem přes 1 500 kilometrů, nejmenším pak Cupid, který měří v průměru pouhých 18 kilometrů. Jména Uranových měsíců pochází z her Williama Shakespeara.

Objevy předkosmického věku

Prvními objevenými měsíci jsou Oberon a Titania. Oba objevil v roce 1787 Sir Frederick William Herschel pouhých 6 let po objevu samotné planety. V roce 1851 objevil anglický astronom William Lassell nejtmavší z velkých měsíců Uranu – Umbriel. Stejný astronom později objevil i nejjasnější a patrně také nejmladší z Uranových měsíců – Ariel. Poslední z objevů předkosmického věku si připsal nizozemsko-americký astronom Gerard Peter Kuiper, který v roce 1948 poprvé spatřil jeden z nejbizarnějších objektů naší Sluneční soustavy – Mirandu.

Rodina se rozrůstá

Další přírůstek do rodiny Uranových měsíců přinesla o 29 let později sonda Voyager 2. Ta v roce 1977 zmapovala dalších deset měsíců – Ofélii, Cordelii, Puck, Belindu, Cressidu, Portii, Rosalindu, Julii, Desdemonu a Biancu.

Zbývající měsíce byly objeveny díky rychlému rozvoji pozemských teleskopů. V roce 1997 to byli Caliban a Sycorax, o dva roky později pak Setebos, Prospero a Stephano a v roce 2001 Trinculo, Francisco a Ferdinand. Posledními objevenými měsíci se v roce 2003 staly Cupid, MabMargaret.

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907