Falcon vz. 96: Česká antimateriálová puška

22.12.2015 - Lukáš Visingr

Zvláštní kategorii odstřelovačských zbraní představují pušky velkých ráží označované i jako antimateriálové. Vznikly z protitankových pušek, nyní představují univerzální nástroje, s nimiž lze vést palbu na neuvěřitelné vzdálenosti


Reklama

V České republice se zrodila zbraň, jež náleží mezi antimateriálové, respektive odstřelovačské pušky velké ráže. Vznikla ve Zbrojovce Vsetín (později ZVI) a první prototyp zbraně se předvedl v roce 1993, aby o pět let později začala sériová výroba. Puška nese označení Falcon a existuje ve dvou verzích, které se v Armádě ČR označují jako OP vz. 96 a OP vz. 99. Liší se od sebe ráží, respektive typem střeliva, protože první z nich je konstruována pro „východní“ munici ráže 12,7 × 108 mm, kdežto verze OP vz. 99 používá střelivo typu .50 BMG, tzn. 12,7 × 99 mm. Koncepčně reprezentuje Falcon zbraň kategorie „bull-pup“, tedy se zásobníkem umístěným za spouští, což umožňuje zkrátit pušku, aniž by to ovlivnilo délku hlavně.

Jedná se o opakovačku s mechanismem systému Mauser, tedy s pákou ovládaným, otočným a uzamykatelným závěrem. Nabíjení probíhá zespodu, a to buď po jednotlivých nábojích, nebo pomocí schránky, do které se vejdou dva náboje. Mezi další charakteristické znaky pušky Falcon patří například úsťová brzda s bočním výstupem plynů (což omezuje víření prachu v terénu, a proto klesá riziko prozrazení pozice střelce) či odpružená botka pažby, která účinně tlumí nárazy na rameno. Zbraň sice má i mechanická mířidla, avšak zpravidla se pálí za pomoci zaměřovače Meopta ZD 10×50, popř. nočního (resp. světlo zesilujícího) zaměřovače Meopta ZN 6×.

 

Falcon vz. 96 

Ráže střeliva: 12,7×108 mm 

Kapacita zásobníku: 2 náboje

Celková délka: 1 380 mm

Délka hlavně: 927 mm

Hmotnost: 12,7 kg

Úsťová rychlost: 900 m/s

Efektivní dostřel: 1 600 m

 

Pozoruhodnou vlastností falconu je také možnost jeho rozložení na dva díly, a to na pažbu s pouzdrem závěru a hlaveň s dvojnožkou, což usnadňuje přenášení na delší vzdálenost nebo shoz padákem. Hlavním uživatelem velkorážové pušky Falcon je pochopitelně Armáda ČR, kde nalezneme tyto zbraně zejména u výsadkových, průzkumných a zvláštních jednotek (jako je 601. skupina speciálních sil generála Moravce). Jistý počet také vyvezli Češi do zahraničí; Falcon mají zcela jistě ve výzbroji ozbrojené síly Slovenska, ale někdy se spekuluje i o dalších uživatelských zemích, konkrétně se zmiňují např. speciální jednotky Turecka.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Odstřelovači

  • Zdroj fotografií: http://www.zvi.cz/files/Image/Falkon/Falcon_den.jpg

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907