Falcon vz. 96: Česká antimateriálová puška

22.12.2015 - Lukáš Visingr

Zvláštní kategorii odstřelovačských zbraní představují pušky velkých ráží označované i jako antimateriálové. Vznikly z protitankových pušek, nyní představují univerzální nástroje, s nimiž lze vést palbu na neuvěřitelné vzdálenosti


Reklama

V České republice se zrodila zbraň, jež náleží mezi antimateriálové, respektive odstřelovačské pušky velké ráže. Vznikla ve Zbrojovce Vsetín (později ZVI) a první prototyp zbraně se předvedl v roce 1993, aby o pět let později začala sériová výroba. Puška nese označení Falcon a existuje ve dvou verzích, které se v Armádě ČR označují jako OP vz. 96 a OP vz. 99. Liší se od sebe ráží, respektive typem střeliva, protože první z nich je konstruována pro „východní“ munici ráže 12,7 × 108 mm, kdežto verze OP vz. 99 používá střelivo typu .50 BMG, tzn. 12,7 × 99 mm. Koncepčně reprezentuje Falcon zbraň kategorie „bull-pup“, tedy se zásobníkem umístěným za spouští, což umožňuje zkrátit pušku, aniž by to ovlivnilo délku hlavně.

Jedná se o opakovačku s mechanismem systému Mauser, tedy s pákou ovládaným, otočným a uzamykatelným závěrem. Nabíjení probíhá zespodu, a to buď po jednotlivých nábojích, nebo pomocí schránky, do které se vejdou dva náboje. Mezi další charakteristické znaky pušky Falcon patří například úsťová brzda s bočním výstupem plynů (což omezuje víření prachu v terénu, a proto klesá riziko prozrazení pozice střelce) či odpružená botka pažby, která účinně tlumí nárazy na rameno. Zbraň sice má i mechanická mířidla, avšak zpravidla se pálí za pomoci zaměřovače Meopta ZD 10×50, popř. nočního (resp. světlo zesilujícího) zaměřovače Meopta ZN 6×.

 

Falcon vz. 96 

Ráže střeliva: 12,7×108 mm 

Kapacita zásobníku: 2 náboje

Celková délka: 1 380 mm

Délka hlavně: 927 mm

Hmotnost: 12,7 kg

Úsťová rychlost: 900 m/s

Efektivní dostřel: 1 600 m

 

Pozoruhodnou vlastností falconu je také možnost jeho rozložení na dva díly, a to na pažbu s pouzdrem závěru a hlaveň s dvojnožkou, což usnadňuje přenášení na delší vzdálenost nebo shoz padákem. Hlavním uživatelem velkorážové pušky Falcon je pochopitelně Armáda ČR, kde nalezneme tyto zbraně zejména u výsadkových, průzkumných a zvláštních jednotek (jako je 601. skupina speciálních sil generála Moravce). Jistý počet také vyvezli Češi do zahraničí; Falcon mají zcela jistě ve výzbroji ozbrojené síly Slovenska, ale někdy se spekuluje i o dalších uživatelských zemích, konkrétně se zmiňují např. speciální jednotky Turecka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Odstřelovači

  • Zdroj fotografií: http://www.zvi.cz/files/Image/Falkon/Falcon_den.jpg

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907