Falcon vz. 96: Česká antimateriálová puška

22.12.2015 - Lukáš Visingr

Zvláštní kategorii odstřelovačských zbraní představují pušky velkých ráží označované i jako antimateriálové. Vznikly z protitankových pušek, nyní představují univerzální nástroje, s nimiž lze vést palbu na neuvěřitelné vzdálenosti


Reklama

V České republice se zrodila zbraň, jež náleží mezi antimateriálové, respektive odstřelovačské pušky velké ráže. Vznikla ve Zbrojovce Vsetín (později ZVI) a první prototyp zbraně se předvedl v roce 1993, aby o pět let později začala sériová výroba. Puška nese označení Falcon a existuje ve dvou verzích, které se v Armádě ČR označují jako OP vz. 96 a OP vz. 99. Liší se od sebe ráží, respektive typem střeliva, protože první z nich je konstruována pro „východní“ munici ráže 12,7 × 108 mm, kdežto verze OP vz. 99 používá střelivo typu .50 BMG, tzn. 12,7 × 99 mm. Koncepčně reprezentuje Falcon zbraň kategorie „bull-pup“, tedy se zásobníkem umístěným za spouští, což umožňuje zkrátit pušku, aniž by to ovlivnilo délku hlavně.

Jedná se o opakovačku s mechanismem systému Mauser, tedy s pákou ovládaným, otočným a uzamykatelným závěrem. Nabíjení probíhá zespodu, a to buď po jednotlivých nábojích, nebo pomocí schránky, do které se vejdou dva náboje. Mezi další charakteristické znaky pušky Falcon patří například úsťová brzda s bočním výstupem plynů (což omezuje víření prachu v terénu, a proto klesá riziko prozrazení pozice střelce) či odpružená botka pažby, která účinně tlumí nárazy na rameno. Zbraň sice má i mechanická mířidla, avšak zpravidla se pálí za pomoci zaměřovače Meopta ZD 10×50, popř. nočního (resp. světlo zesilujícího) zaměřovače Meopta ZN 6×.

 

Falcon vz. 96 

Ráže střeliva: 12,7×108 mm 

Kapacita zásobníku: 2 náboje

Celková délka: 1 380 mm

Délka hlavně: 927 mm

Hmotnost: 12,7 kg

Úsťová rychlost: 900 m/s

Efektivní dostřel: 1 600 m

 

Pozoruhodnou vlastností falconu je také možnost jeho rozložení na dva díly, a to na pažbu s pouzdrem závěru a hlaveň s dvojnožkou, což usnadňuje přenášení na delší vzdálenost nebo shoz padákem. Hlavním uživatelem velkorážové pušky Falcon je pochopitelně Armáda ČR, kde nalezneme tyto zbraně zejména u výsadkových, průzkumných a zvláštních jednotek (jako je 601. skupina speciálních sil generála Moravce). Jistý počet také vyvezli Češi do zahraničí; Falcon mají zcela jistě ve výzbroji ozbrojené síly Slovenska, ale někdy se spekuluje i o dalších uživatelských zemích, konkrétně se zmiňují např. speciální jednotky Turecka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Odstřelovači

  • Zdroj fotografií: http://www.zvi.cz/files/Image/Falkon/Falcon_den.jpg

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907