Falešná spojení se záhrobím: 5 největších spiritistických podvodů

27.01.2015 - Marek Telička

Spiritistickým podvodníkům, vyvolávajícím duchy, sedlo na lep nemálo naivních lidí. Toto jsou zřejmě nejznámější případy, v nichž se nakonec ukázala pravda o domnělém spojení se záhrobím


Reklama

1. Sesterské trio Foxových

Počátek: Sestry chtěly vystrašit svou matku přítomností ducha. Ta však přivolala sousedy a dívky musely v předstíraném rozhovoru s mrtvým pokračovat.
Dohra: Margaretino přiznání sestry zdiskreditovalo. Do pěti let všechny zemřely. 

Leah, Margaret a Kate Foxovy bývají někdy považovány za zakladatelky moderního spiritismu. Když bylo Margaretě 15 a Kate 11 let, začaly prý komunikovat s dušemi mrtvých, které na jejich dotazy odpovídaly klepáním. V okolí se říkalo, že dívky mluví s původním majitelem domu, jenž byl zavražděn. K Maggie a Kate se brzy přidala i Leah, která pak řídila spiritistickou kariéru celého tria.

Sestry po mnoho let cestovaly po Spojených státech a předváděly své nadpřirozené schopnosti. Margaret se ale v roce 1888 přiznala, že zvuky nevydávali duchové, ale ona a její sestry. 

2. Na dvou místech zároveň

Počátek: Již od dětství prý Cooková viděla duchy a slyšela hlasy andělů. Do transu začala upadat ve 14 letech.
Dohra: Duch Katie Kingové se stal „hvězdou“. Spiritistická média jej vyvolávala na mnoha seancích až do 80. let 20. století.

Ve spiritualistických kruzích viktoriánské Anglie se jako médium nevídaných schopností proslavila Florence Cooková. Dokázala za přítomnosti mnoha svědků vyvolat ducha Katie Kingové, který chodil po místnosti, a účastníci sezení se jej mohli dotýkat. Cooková zatím údajně seděla za plentou, pevně přivázaná k židli. Duchové ji prý zdvihali do výšky a jednou jí dokonce strhli šaty, čímž mladá dívka ještě získala na popularitě. Známý vědec William Crooks podrobil seance zkoumání, ale neobjevil žádnou stopu po podvodu.

Po pětileté pauze začala Cooková vyvolávat ducha dívky Marie. Tentokrát však byla chycena při činu, když si sir George Sitwell všiml korzetu pod bílým hávem ducha. Nechal rozsvítit světla a dokázal, že přelud je ve skutečnosti sama Cooková. Ta se při seanci vždy za plentou osvobodila a v převleku dokázala ošálit všechny přítomné.

3. Kouzla Eusapie Palladinové

Počátek: Své schopnosti objevila jako dívka, když se přidala ke skupině spiritistů. Stůl se po jejím usednutí začal hned zvedat.
Dohra: V průběhu života Eusapiiny schopnosti slábly. Podle skeptiků proto, že veřejnost znala čím dál víc kouzelnických triků.

Chvění stolu, záhadné klepání a hlasy, levitace, zvuk hrajících hudebních nástrojů, závany chladného vzduchu, záře vycházející z hlavy a těla – to všechno předváděla užaslému publiku Italka Eusapia Palladinová. Z různých částí jejího těla se vynořovaly končetiny a na stole přistávaly předměty, které prošly zavřenými dveřmi. Palladinová také rozuměla cizím řečem, jež původně vůbec neovládala. Není divu, že se stala jedním z nejproslulejších evropských médií. Hned v několika zemích, které se svým atraktivním programem navštívila, však odhalili, že ve skutečnosti jen obratně používala některé jednoduché kouzelnické triky.

4. Poletující Frank Herne

Počátek: Herne se proslavil poté, co spolu s dalším médiem Ch. Williamsem začal komunikovat s duchem zesnulého piráta Johna Kinga.
Dohra: Herneova pověst značně utrpěla v roce 1875, kdy byl přistižen, jak zahalený do mušelínu předstírá, že je duch.

Za nestoudného lumpa byl označen Angličan Frank Herne, který do umění spiritismu zasvětil Florence Cookovou. Společně uspořádali několik seancí. Na Herneových sezeních se objevovaly tváře a těla duchů, Herne sám prý levitoval a zázračným způsobem se přemísťoval z místa na místo. Teleportace se stala jeho specialitou.

Jednoho večera účastník seance žertem navrhl, aby Herne dopravil do místnosti mohutnou Agnes Guppyovou, která taktéž působila jako médium. Než se kdo nadál, seděla Agnes ve svém županu uprostřed stolu.

5. Podvodník Henry Slade

Počátek: Slade tvrdil, že již v osmi letech ovládal umění levitace. Začalo se mu dařit ve dvaceti letech, kdy vynalezl spiritistickou tabulku.
Dohra: Slade byl v New Yorku přepaden a okraden o své úspory. Po incidentu trpěl trvalými následky a zemřel zapomenut v sanatoriu.

Henry Slade prý již od mládí disponoval telekinetickými schopnostmi a dokázal myšlenkami řídit pohyb věcí v prostoru. Ve své kariéře spiritistického média se zaměřil na psané vzkazy ze záhrobí. Účastníkům sezení ukázal prázdnou školní tabulku, na které se během seance objevilo písmo. Slade tvrdil, že jsou to vzkazy od mrtvých. Často byly napsány v různých jazycích.

Jeho popularita v Americe i v Evropě byla obrovská a na jejím vrcholu bylo téměř nemožné dostat se na jeho představení. Slade nicméně později podepsal prohlášení, že všechny jeho kontakty s duchy byly falešné

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907