Falešná věda (5): Studená fúze

26.09.2015 - Roman Polach

Je lidstvo produktem vědeckých pokusů mimozemšťanů? Je možné z tvaru lebky odvodit charakter člověka či jeho intelekt? Může fungovat studená fúze? Seznamte se s nejznámějšími zástupci falešných věd - dnes o studené fúzi


Reklama

Termojaderná fúze je reakce, která pohání naše Slunce a každou sekundu produkuje ohromné množství energie. Není proto divu, že se vědci na celém světě snaží už desítky let zmíněný proces napodobit. Jenže – fúzní reaktory musejí vydržet teploty dosahující mnoha milionů stupňů, protože jinak není možné reakci „nahodit“. Palivo má při uvedené teplotě formu plazmatu, přičemž je však velmi obtížné uchovat požadované vlastnosti látky po delší dobu.

Pionýři slepých cest

Nikomu na světě se zatím nepodařilo vyrobit víc energie, než kolik vložil do procesu nastartování fúze. Proto také v roce 1989 způsobil velké pozdvižení experiment Stanleyho Ponse a Martina Fleischmanna z University of Utah. Vědci tvrdili, že při jejich pokusech s elektrodami ponořenými do těžké vody vznikal nadbytek tepla, který bylo možné vysvětlit jen pomocí jaderné fúze, jež prý probíhala takřka při pokojové teplotě.

Vypukla mediální senzace: Získá svět zdroj takřka neomezené a levné energie? Řada vědeckých pracovišť po celém světě se snažila experiment zopakovat, mnohdy s rozporuplnými výsledky. Ještě téhož roku se však většina odborníků shodla – nešlo o fúzi, ale o omyl

Dnes panuje takřka univerzální konsenzus, že je jaderná fúze za studena nemožná, neboť se jádra atomů za uvedené teploty příliš silně odpuzují, tudíž se nemohou slučovat. Přesto malé skupinky amatérů pokračují v pokusech.

Už řadu let například prosakují zprávy, že italský vynálezce Andrea Rossi disponuje zařízením, jež nese název ECAT a zmíněnou rekci prý zvládá. Čas od času přistoupí Rossi k veřejné demonstraci, avšak podle mínění mnoha odborníků se jedná o obyčejného podvodníka, který odmítá svůj přístroj nechat otestovat nezávislými specialisty. Přesto se mu nedávno podařilo přilákat amerického investora, takže o kauze, jež se táhne už mnoho let, zcela jistě ještě uslyšíme.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Steve FeatherstoneDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907