Ferdinand I. Habsburský: Tvůrce středoevropské mnohonárodnostní monarchie

16.10.2015


Reklama

Když české stavy 23. října 1526 slavnostně zvolily Ferdinanda Habsburského českým králem, ještě netušily, že svým rozhodnutím napsaly historii na dlouhých čtyři sta let. Mladý rakouský arcivévoda se stal zakladatelem habsburské říše, jejíž součástí se staly také české země.

Po smrti českého krále Ludvíka Jagellonského bylo třeba zvolit nového panovníka. Mladý monarcha po sobě nezanechal potomky, pouze sestru Annu, jejímž manželem byl právě Ferdinand. Čeští stavové ale nedali k sňatku souhlas a proto neuznali nástupnická práva poslední Jagellovny. Vyžádali si regulérní volbu, která nakonec Ferdinandovi královskou korunu přece jen nasadila.

Krátce po svém nástupu na trůn byl však konfrontován se zcela odlišnými poměry, než jakým přivykl během pobytu na španělském dvoře a v Rakousích. Ferdinandův absolutistický postoj, posílený příklonem ke katolické víře, vyvolal konflikt se stavovskou společností hlásící se v hojné míře k protestantství. V letech 1546-1547 byl nucen čelit protihabsburskému povstání, jehož porážka určila další vývoj českého státu, který byl provázen vzestupem panovnické moci na úkor stavů.

TIP: Potupa českých zemí: Nelítostné Obnovené zřízení zemské

I přes nesnáze, které ho na pozici českého krále provázely, našel tvůrce mnohonárodnostní monarchie, jenž zemřel 25. července 1564, místo posledního odpočinku v pražské katedrále svatého Víta. Jeho následníkem se stal syn Maxmilián II. Byl tak položen základní kámen pro nástupnictví habsburské dynastie v českých zemích. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907