Ferdinand I. Habsburský: Tvůrce středoevropské mnohonárodnostní monarchie

16.10.2015


Reklama

Když české stavy 23. října 1526 slavnostně zvolily Ferdinanda Habsburského českým králem, ještě netušily, že svým rozhodnutím napsaly historii na dlouhých čtyři sta let. Mladý rakouský arcivévoda se stal zakladatelem habsburské říše, jejíž součástí se staly také české země.

Po smrti českého krále Ludvíka Jagellonského bylo třeba zvolit nového panovníka. Mladý monarcha po sobě nezanechal potomky, pouze sestru Annu, jejímž manželem byl právě Ferdinand. Čeští stavové ale nedali k sňatku souhlas a proto neuznali nástupnická práva poslední Jagellovny. Vyžádali si regulérní volbu, která nakonec Ferdinandovi královskou korunu přece jen nasadila.

Krátce po svém nástupu na trůn byl však konfrontován se zcela odlišnými poměry, než jakým přivykl během pobytu na španělském dvoře a v Rakousích. Ferdinandův absolutistický postoj, posílený příklonem ke katolické víře, vyvolal konflikt se stavovskou společností hlásící se v hojné míře k protestantství. V letech 1546-1547 byl nucen čelit protihabsburskému povstání, jehož porážka určila další vývoj českého státu, který byl provázen vzestupem panovnické moci na úkor stavů.

TIP: Potupa českých zemí: Nelítostné Obnovené zřízení zemské

I přes nesnáze, které ho na pozici českého krále provázely, našel tvůrce mnohonárodnostní monarchie, jenž zemřel 25. července 1564, místo posledního odpočinku v pražské katedrále svatého Víta. Jeho následníkem se stal syn Maxmilián II. Byl tak položen základní kámen pro nástupnictví habsburské dynastie v českých zemích. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907