Když dělal malý Ferdinand své první dětské kroky, nikdo nevěřil, že jednou usedne na královský a císařský trůn. Všechny ale překvapil. Nejen, že stál téměř patnáct let v čele mnohonárodnostní monarchie, ale dožil se navíc úctyhodného věku.
Syn Františka II. a jeho ženy Marie Terezie Neapolsko-Sicilské trpěl od dětství epileptickými záchvaty, proto panovaly ve vládních kruzích obavy o následnictví. I přes své zdravotní neduhy byl Ferdinand roku 1830 korunován uherským a o pět let později českým králem a rakouským císařem. Přestože si díky své laskavé povaze vysloužil přízvisko "Dobrotivý", mocenské otěže držel pevně ve svých rukou kancléř Metternich. I přes oblibu císaře se monarchie neubránila volání revolučního roku 1848. Pot tlakem událostí Ferdinand abdikoval a předal vládu svému synovci Františku Josefovi. Zbytek života strávil se svou ženou Marií Annou Savojskou na zámku v Zákupech a také v Praze, kde roku 1875 zemřel.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)