Film Gravitace posbíral sedm Oscarů z deseti

03.03.2014 - Petr Broža

Bohužel ten nejdůležitější, za nejlepší film, chybí. Ve stínu Cate Blanchettové zůstala i Sandra Bulocková


Reklama

Včera, 2. března, se konal 86. ročník udílení cen americké filmové akademie Oscar. Film Gravitace, který byl nominován v deseti kategoriích, mimo jiné nejlepší film nebo nejlepší herečka, byl jasným favoritem večera.

Nakonec proměnil sedm nominací: režie, vizuální efekty, hudba, střih, kamera, zvuk a střih zvuku. Kvalita filmu nebyla ale dostatečná, aby Gravitace také získala ocenění za nejlepší film (12 let v řetězech), herečku v hlavní roli (Cate Blanchettová, Jasmíniny slzy) a kostýmy (Velký Gatsby).

Režisér Cuarón k tomu poznamenal: „Natáčení tohoto filmu byla pro nás všechny velká zkušenost a jsem rád, že ta dlouhá doba, jakou film vznikal, nebyla mrhání časem. Sandy,“ řekl směrem k Bullockové, „ty jsi Gravitace, ty jsi duší a srdcem toho filmu. Jsi nejlepší spolupracovník a jeden z nejlepších lidí, jaké jsem kdy potkal.“

Přestože jde o velice věrný film, který ukazuje „život“ na oběžné dráze velmi realisticky, je to stále jen fikce. Ve filmu je řada pochybení, resp. zjednodušení a změn oproti skutečnosti, aby mohlo vyprávění nabýt dramatičnosti a spádu. Těm zásadním se věnuje nové vydání časopisu Tajemství vesmíru 3/2014, které bude v prodeji od 7. března.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Warner Bros.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907