Film Gravitace posbíral sedm Oscarů z deseti

03.03.2014 - Petr Broža

Bohužel ten nejdůležitější, za nejlepší film, chybí. Ve stínu Cate Blanchettové zůstala i Sandra Bulocková


Reklama

Včera, 2. března, se konal 86. ročník udílení cen americké filmové akademie Oscar. Film Gravitace, který byl nominován v deseti kategoriích, mimo jiné nejlepší film nebo nejlepší herečka, byl jasným favoritem večera.

Nakonec proměnil sedm nominací: režie, vizuální efekty, hudba, střih, kamera, zvuk a střih zvuku. Kvalita filmu nebyla ale dostatečná, aby Gravitace také získala ocenění za nejlepší film (12 let v řetězech), herečku v hlavní roli (Cate Blanchettová, Jasmíniny slzy) a kostýmy (Velký Gatsby).

Režisér Cuarón k tomu poznamenal: „Natáčení tohoto filmu byla pro nás všechny velká zkušenost a jsem rád, že ta dlouhá doba, jakou film vznikal, nebyla mrhání časem. Sandy,“ řekl směrem k Bullockové, „ty jsi Gravitace, ty jsi duší a srdcem toho filmu. Jsi nejlepší spolupracovník a jeden z nejlepších lidí, jaké jsem kdy potkal.“

Přestože jde o velice věrný film, který ukazuje „život“ na oběžné dráze velmi realisticky, je to stále jen fikce. Ve filmu je řada pochybení, resp. zjednodušení a změn oproti skutečnosti, aby mohlo vyprávění nabýt dramatičnosti a spádu. Těm zásadním se věnuje nové vydání časopisu Tajemství vesmíru 3/2014, které bude v prodeji od 7. března.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Warner Bros.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907