Prohledejte sklepy a půdy: Filmové plakáty mohou ukrývat bohatství

28.03.2015 - redakce 100+1

Vlastníte staré filmové plakáty? Pak vám možná leží ve skříni pár milionů. Některé z nich totiž mají pro sběratele obrovskou hodnotu


Reklama

Filmové plakáty mohou vylepšit nejen stěny v pokoji, ale i stav peněženky. Ceny limitovaných edicí se za posledních deset let vyhouply opravdu vysoko. Jestliže se někdo rozhodne prodat některý ze svých sběratelských kousků, mohou akční síně očekávat rekordní dražby.

Zájem je například o plakáty k filmům Snídaně u Tiffanyho, King Kong, Frankensteinova nevěsta nebo Dracula s Bélou Lugosim. Majitel londýnské galerie Reel Poster Bruce Marchant vysvětluje: „Filmové plakáty se netiskly proto, aby si je někdo nechával – často byly přelepeny nebo prostě skončily v koši, takže jich v mnoha případech zůstalo jen málo. Přesto je nyní trh velmi dobrý.“

Výsledkem se však staly nečekaně vysoké ceny, jako například 690 tisíc dolarů (asi 15,4 milionu korun) za plakát ke klasickému sci-fi Metropolis prodaný v roce 2005. Tentýž kousek změnil o sedm let později majitele ještě jednou a spolu s dalšími osmi předměty se v Los Angeles prodal za 1,2 milionu dolarů (asi 26,8 milionu korun). Podle odborníka na filmové umění Adriana Cowdryho z aukční síně Coys se dnes nejvíce cení plakáty ke sci-fi snímkům a velký zájem je také o Jamese Bonda. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Original Vintage Movie Posters

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907