Prohledejte sklepy a půdy: Filmové plakáty mohou ukrývat bohatství

28.03.2015 - redakce 100+1

Vlastníte staré filmové plakáty? Pak vám možná leží ve skříni pár milionů. Některé z nich totiž mají pro sběratele obrovskou hodnotu


Reklama

Filmové plakáty mohou vylepšit nejen stěny v pokoji, ale i stav peněženky. Ceny limitovaných edicí se za posledních deset let vyhouply opravdu vysoko. Jestliže se někdo rozhodne prodat některý ze svých sběratelských kousků, mohou akční síně očekávat rekordní dražby.

Zájem je například o plakáty k filmům Snídaně u Tiffanyho, King Kong, Frankensteinova nevěsta nebo Dracula s Bélou Lugosim. Majitel londýnské galerie Reel Poster Bruce Marchant vysvětluje: „Filmové plakáty se netiskly proto, aby si je někdo nechával – často byly přelepeny nebo prostě skončily v koši, takže jich v mnoha případech zůstalo jen málo. Přesto je nyní trh velmi dobrý.“

Výsledkem se však staly nečekaně vysoké ceny, jako například 690 tisíc dolarů (asi 15,4 milionu korun) za plakát ke klasickému sci-fi Metropolis prodaný v roce 2005. Tentýž kousek změnil o sedm let později majitele ještě jednou a spolu s dalšími osmi předměty se v Los Angeles prodal za 1,2 milionu dolarů (asi 26,8 milionu korun). Podle odborníka na filmové umění Adriana Cowdryho z aukční síně Coys se dnes nejvíce cení plakáty ke sci-fi snímkům a velký zájem je také o Jamese Bonda. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Original Vintage Movie Posters

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907