Prohledejte sklepy a půdy: Filmové plakáty mohou ukrývat bohatství

28.03.2015 - redakce 100+1

Vlastníte staré filmové plakáty? Pak vám možná leží ve skříni pár milionů. Některé z nich totiž mají pro sběratele obrovskou hodnotu


Reklama

Filmové plakáty mohou vylepšit nejen stěny v pokoji, ale i stav peněženky. Ceny limitovaných edicí se za posledních deset let vyhouply opravdu vysoko. Jestliže se někdo rozhodne prodat některý ze svých sběratelských kousků, mohou akční síně očekávat rekordní dražby.

Zájem je například o plakáty k filmům Snídaně u Tiffanyho, King Kong, Frankensteinova nevěsta nebo Dracula s Bélou Lugosim. Majitel londýnské galerie Reel Poster Bruce Marchant vysvětluje: „Filmové plakáty se netiskly proto, aby si je někdo nechával – často byly přelepeny nebo prostě skončily v koši, takže jich v mnoha případech zůstalo jen málo. Přesto je nyní trh velmi dobrý.“

Výsledkem se však staly nečekaně vysoké ceny, jako například 690 tisíc dolarů (asi 15,4 milionu korun) za plakát ke klasickému sci-fi Metropolis prodaný v roce 2005. Tentýž kousek změnil o sedm let později majitele ještě jednou a spolu s dalšími osmi předměty se v Los Angeles prodal za 1,2 milionu dolarů (asi 26,8 milionu korun). Podle odborníka na filmové umění Adriana Cowdryho z aukční síně Coys se dnes nejvíce cení plakáty ke sci-fi snímkům a velký zájem je také o Jamese Bonda. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Original Vintage Movie Posters

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907