Florida: Prosluněný stát a vytoužený ráj důchodců

29.11.2018

Jako jediný z padesáti států USA má Florida tropické podnebí: Slunce tam svítí v průměru tři tisíce hodin ročně a od počátku tisíciletí byly zaznamenány jen dvě desítky sněhových přeháněk. Není proto divu, že poloostrov proslul mimo jiné jako idylické místo, kde strávit důchod

<p>Bydlení v The Villages je určeno pouze pro starší 55 let. Většina obyvatel používá k přepravě místo aut golfové vozíky.</p>

Bydlení v The Villages je určeno pouze pro starší 55 let. Většina obyvatel používá k přepravě místo aut golfové vozíky.


Reklama

Návrh floridské vlajky byl poprvé představen už v roce 1900, ovšem ve své současné podobě se standarta používá teprve 33 let. Diagonální červený kříž na bílém pozadí překrývá státní pečeť, která zobrazuje krajinu ozářenou paprsky světla. Uprostřed se nachází palma rodu Sabal, parník a indiánka s květinami. Pečeť lemuje motto „In God We Trust“, tedy „věříme v Boha“.

Když ke břehům jihovýchodního cípu dnešních Spojených států doplula v roce 1513 španělská galéra, byla právě Květná neděle. Kapitán Juan Ponce de Léon proto místo pojmenoval Pascua Florida neboli „rozkvetlé Velikonoce“. V rukou Španělů zůstalo nově objevené území následující tři staletí, španělštinu tam ale uslyšíte i dnes. Současná Florida je totiž domovem významné hispánské minority, a například v Miami jde dokonce o 70 % obyvatel – přičemž většina pochází z nedalekého Karibiku, zejména z Kuby. I proto si zmíněný přístav, nejdůležitější v Atlantickém oceánu, vysloužil přezdívku „metropole Latinské Ameriky“. 

Matka Miami

Pokud se jedná o rozlohu i počet obyvatel, představuje Miami suverénně největší aglomeraci Floridy. Ještě v polovině 19. století však v oblasti při ústí stejnojmenné řeky žila jen hrstka stálých osadníků. V roce 1891 tam koupila pozemek jistá Julia Tuttle a začala pěstovat citrusy. Když o tři roky později udeřily rekordní mrazy, její plantáž jako jediná odolala. Odvážné ženě se následně podařilo zajistit vybudování železnice a zasloužila se také o výstavbu hotelu, načež atraktivita regionu prudce vzrostla. 

V roce 1896 získalo Miami – tehdy s 500 obyvateli – status města. Julia Tuttle zemřela o dva roky později: Do dějin přitom vešla pod přezdívkou „matka Miami“ a zároveň jako jediná žena, jež na americké půdě založila město. Mimochodem, citrusy se v oblasti pěstují nadále, a v produkci grapefruitů Florida dokonce vévodí světu. 

Zkázonosné hurikány

Teplé klima nesvědčí jen tropickým plodinám, ale i zdejším lidem. Miliony Američanů touží strávit důchod na poklidném místě s příznivým podnebím, a Florida se k tomu hodí doslova ideálně. Nikoliv náhodou má nejvyšší podíl obyvatel starších 65 let v celých Spojených státech. 

Jihovýchodní cíp USA však neláká pouze seniory. Například milovníci kosmonautiky mohou v Kennedyho vesmírném středisku za vhodných podmínek sledovat i starty raket. A v bažinatém národním parku Everglades, zapsaném na seznamu UNESCO, lze narazit na volně žijící aligátory nebo kriticky ohrožený poddruh pumy americké. Právě její jméno nese nejznámější floridský hokejový klub, Florida Panthers sídlící v Miami. Příroda ovšem dokáže místní i pořádně potrápit. Každoročně na sklonku léta totiž začíná sezona tropických cyklon, které nezřídka přinášejí zkázu. Jen loňský hurikán Irma po sobě zanechal půl milionu lidí bez střechy nad hlavou. 

Město důchodcům zaslíbené

V 80. letech začal developer Harold Gary Morse budovat rezidenční areál určený pouze pro seniory. Komunitní bydlení s názvem The Villages se záhy proměnilo v nejrychleji rostoucí město USA – důchod tam tráví už přes sto tisíc lidí. Podmínky jsou přitom striktní: V každém domě musí žít nejméně jedna osoba starší 55 let, zatímco mladí do 19 let tam nesmějí bydlet vůbec. Chtějí-li vnoučata navštívit prarodiče, nemohou u nich strávit víc než 30 dnů v roce. Rezidenti nemají právo na svých domech provádět jakékoliv stavební úpravy, všechny budovy jsou přízemní a musejí zachovávat jednotný vzhled: Předepsán je kupříkladu i takový detail jako podoba živého plotu. 

Veškerá zmíněná opatření mají jediný cíl: eliminovat vše, co by poklidně trávený podzim života mohlo narušit. Na oplátku si mohou senioři užívat výhody, o nichž si jejich vrstevníci ze zbytku státu mohou nechat jen zdát. Město o velikosti Liberce má třicet golfových či baseballových hřišť, desítky restaurací a zábavních podniků, bezmála tři tisíce zájmových klubů a také bezpočet lékařských klinik. Zadarmo to však není: Měsíční náklady na život v The Villages přesahují v přepočtu sto tisíc korun.

STRUČNÉ DĚJINY

Právě Floridu osídlili Evropané v éře zámořských objevů z celé Severní Ameriky jako první. Španělé připluli k jejím břehům v roce 1513 a přivezli křesťanství, dobytek, koně i nový jazyk.

Mezi třemi mocnostmi

Na španělské území za oceánem měla dlouho zálusk Velká Británie, jejíž vojska v čele se známým mořeplavcem Francisem Drakem několikrát zaútočila na tehdejší hlavní město St. Augustine. Tou dobou už Británie, podobně jako Francie, spravovala severně od Floridy vlastní kolonie. Nepřátelství obou mocností vyvrcholilo během sedmileté války (1756–1763), po níž Florida nuceně přešla do rukou Britů. Pod jejich správou ekonomicky vzkvétala, neboť vláda občany motivovala, aby se tam hromadně stěhovali. Nedlouho poté ovšem Británie utrpěla porážku v americké válce za nezávislost a poloostrov se na čas vrátil Španělům – než v roce 1821 podepsali smlouvu se Spojenými státy. Roku 1845 se pak z Floridy stal 27. člen USA.

Otrokářský stát

Krátce předtím přijal tehdejší prezident Andrew Wilson tzv. Indian Removal Act, jenž umožňoval odsun původních obyvatel na západ od řeky Mississippi. Obzvlášť se to dotklo populace Seminolů (na ilustraci), kteří se násilnému vystěhování bránili během tří válečných konfliktů. Proti vojenské přesile Američanů však neměli šanci a většině z nich nezbylo než se nadvládě bílého muže podvolit. Přesto až do poloviny 20. století zůstávala Florida nejméně zalidněným státem USA. Bezmála polovinu populace navíc tvořili afroameričtí otroci, pracující zejména na bavlníkových plantážích.

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyv.: 20 612 440; očekávaná doba dožití: 79,5 roku; prům. počet dětí: 1,75 na ženu; věková struktura: 25,3 % obyv. do 19 let, 17,6 % obyv. starších 65 let; městské obyv.: Jacksonville má 850 000 obyv.; náboženství: 82 % křesťanství, 4 % židovství, 14 % bez vyznání; oficiální jazyk: angličtina; obyv. pod hranicí chudoby: 14,7 %; gramotnost: 80 %.

Politika

Státní zřízení: americký federativní stát; guvernér: Richard Lynn Scott; volby: volby do Kongresu USA se konají každé dva roky.

Ekonomika

HDP na hlavu: 39 842 USD (odhad z r. 2017; ČR – 18 266 USD); měna: americký dolar, s kurzem 1 : 22 Kč. 

GEOGRAFIE

Rozloha: 170 304 km², víc než dvojnásobek území ČR; hlavní město: Tallahassee; charakter území: vnitrozemí je vodnaté a nížinaté, jde o nejplošší stát USA; podnebí: tropické až subtropické: horká léta a mírné zimy s častými hurikány; min. noční / max. denní teploty (°C) v Jacksonville: leden–březen 6–10/18–23, duben–červen 13–21/26–32, červenec–září 21–23/31–33, říjen–prosinec 7–16/19–27; nejnižší a nejvyšší bod: Atlantik (0 m) / Britton Hill (105 m). 

Reklama

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907