Fosilní ryba s tváří: Nalezen chybějící článek ve vývoji obratlovců?

03.10.2013 - Jan Miklín

Soutěže krásy by asi tenhle mořský tvor nevyhrával, ale pro vědu má velký význam. Prvohorní ryba, nalezená na jihu Číny, představuje prvního známého obratlovce, u kterého se dá hovořit o tváři


Reklama

Téměř všichni obratlovci, vyjma mihulí či sliznatek, patří do infrakmene čelistnatců (Gnathostomata). V dalším dělení na „stromu života“ se tato skupina rozděluje na Osteichthyes – kostnaté ryby (do této vývojové větve patří i všichni čtvernožci včetně člověka) a paryby, vyznačující se chrupavčitou kostrou. Jak vypadal společný předek obou skupin, bylo dodnes záhadou.

Bezzubá čelist

Týmu čínských paleontologů se podařilo najít fosilii ryby Entelognathus primordialis v mořských sedimentech období pozdního siluru, tedy asi 419 milionů let starých. Analýza pozůstatků prozradila, že tvor byl asi 20 cm dlouhý, s obrněným tělem i hlavou a šupinatým ocasem. Malé očka byla skryta v kostnatých důlcích. A přestože ryba měla čelist, nebyly v ní žádné zuby!

„Všechny dosud známé kostnaté ryby mají zuby,“ říká vedoucí studie Min Zhu, „bylo tedy jasné, že ačkoliv na první pohled ryba vypadala jako běžný zástupce vyhynulé třídy pancířnatí, nejspíše bude mnohem zajímavější.“ Podrobnější výzkum pomocí speciálních rentgenových zobrazovacích technik odhalil malé čelistní i lícní kosti. „Vědci dosud předpokládali, že kostnaté ryby nebyly s pancířnatými příbuzní, ale anatomie čelisti Entelognathus primordialis napovídá, že tato ryba by mohla být spojovacím článkem obou skupin.“ Unikátní čínský nález je tedy dalším dílkem do mozaiky evoluce.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907