Fosilní ryba s tváří: Nalezen chybějící článek ve vývoji obratlovců?

03.10.2013 - Jan Miklín

Soutěže krásy by asi tenhle mořský tvor nevyhrával, ale pro vědu má velký význam. Prvohorní ryba, nalezená na jihu Číny, představuje prvního známého obratlovce, u kterého se dá hovořit o tváři


Reklama

Téměř všichni obratlovci, vyjma mihulí či sliznatek, patří do infrakmene čelistnatců (Gnathostomata). V dalším dělení na „stromu života“ se tato skupina rozděluje na Osteichthyes – kostnaté ryby (do této vývojové větve patří i všichni čtvernožci včetně člověka) a paryby, vyznačující se chrupavčitou kostrou. Jak vypadal společný předek obou skupin, bylo dodnes záhadou.

Bezzubá čelist

Týmu čínských paleontologů se podařilo najít fosilii ryby Entelognathus primordialis v mořských sedimentech období pozdního siluru, tedy asi 419 milionů let starých. Analýza pozůstatků prozradila, že tvor byl asi 20 cm dlouhý, s obrněným tělem i hlavou a šupinatým ocasem. Malé očka byla skryta v kostnatých důlcích. A přestože ryba měla čelist, nebyly v ní žádné zuby!

„Všechny dosud známé kostnaté ryby mají zuby,“ říká vedoucí studie Min Zhu, „bylo tedy jasné, že ačkoliv na první pohled ryba vypadala jako běžný zástupce vyhynulé třídy pancířnatí, nejspíše bude mnohem zajímavější.“ Podrobnější výzkum pomocí speciálních rentgenových zobrazovacích technik odhalil malé čelistní i lícní kosti. „Vědci dosud předpokládali, že kostnaté ryby nebyly s pancířnatými příbuzní, ale anatomie čelisti Entelognathus primordialis napovídá, že tato ryba by mohla být spojovacím článkem obou skupin.“ Unikátní čínský nález je tedy dalším dílkem do mozaiky evoluce.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907