Fotografie, která oslovila svět: Hladomor v západoafrickém Nigeru

10.09.2015 - Martin Reichman


Reklama

Marco Di Lauro spolupracoval s organizací UNICEF na zdokumentování vážné potravinové krize, která postihla západoafrický národ Nigeru. Důkazy přinášející snímky provizorních jatek v obci Gadabedji zachytily naprosto zoufalou povahu situace, která potkala obchodníky s masem kupující čerstvě mrtvá zvířata od chudobou postižených farmářů, kteří zoufale potřebovali sehnat peníze, aby uživili své rodiny.

TIP: Niger: Nejubožejší z chudých

„Do Gadabedji v Nigeru jsem jel v červnu 2010 a 27. června jsem pořídil tento snímek „visícího masa“, který poté později vyhrál první cenu v kategorii Contemporary Issues v soutěži World Press Photo Award 2011. Moje agentura a já jsme byli kontaktováni organizací UNICEF, s kterou jsem dříve spolupracoval, abychom zvýšili povědomí o potravinové krizi v Nigeru způsobené zničujícím suchem, které postihlo celou oblast Sahelu v Africe. Bylo tam asi 1,6 milionu dětí, které byly závažně nebo středně podvyživené, a další 1 milion byl ohrožen podvýživou. Okamžitě jsem přijal toto dvoutýdenní zadání s cílem podpořit kampaň organizace UNICEF, aby sehnala peníze od dárců na poskytnutí pomoci lidu Nigeru,“ říká fotograf Marco Di Lauro.

Dopad kampaně byl obrovský, protože organizace UNICEF poté dokázala dát během několika měsíců dohromady několik milionů dolarů pro poskytnutí pomoci nigerijskému lidu. Měl jsem pocit, že jsem splnil hlavní poslání fotožurnalisty, kterým je upozorňovat veřejnost na závažné problémy.

„Stále si vybavuji, jak jsem byl v terénu v ten okamžik, když jsem pořídil tento snímek, a scéna byla surreální, téměř jako obraz od Dalího. Pach, barvy, obloha, veškeré to maso visící kolem. Nikdy jsem nepřemýšlel nad skutečností, že prvním důsledkem hladomoru je smrt zvířat, po nichž poté následují lidské bytosti. Pociťoval jsem opravdové dojetí a soucítil jsem se všemi těmito vesničany, kteří prodávali svá zvířata za tak málo peněz, jen aby přežili,“ popsal Marco okolnosti vzniku fotografie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Marco Di Lauro / Reportáž Getty ImagesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907