František I. Rakouský: Napoleonův rival a strůjce Metternichovy hvězdy

28.11.2015


Reklama

Josef II., Klemens Václav Lothar Metternich a Napoleon Bonaparte. Všichni tito muži hluboce ovlivnili život panovníka, který byl pod tlakem událostí nucen coby František II. svléknout plášť císaře Svaté říše římské, aby nastoupil nový úřad rakouského císaře jako František I.

Když se 12. února 1768 narodil do rodiny toskánského velkovévody Leopolda, nemohl tušit, jak osud zamíchá kartami. V roce 1790 náhle zemřel císař Josef II., aniž by po sobě zanechal dědice. Novým panovníkem se stal jeho bratr Leopold a František stanul v roli následníka trůnu. O dva roky později byl již nejmocnějším středoevropským vládcem. Ze svého vzestupu se ale neradoval dlouho. Mraky nad Evropou, jež přivolala Velká francouzská revoluce, se ještě více zatáhly s příchodem Napoleona Bonaparteho. Ctižádostivý Korsičan zavlekl Evropu do válečného konfliktu, který se stal alfou a omegou Františkovy zahraniční i domácí politiky. Roku 1804 se prohlásil císařem rakouským, což se ukázalo jako pragmatický krok, neboť hned v roce 1806 byl nucen vzdát se římské koruny, jejímž posledním nositelem byl. I přes definitivní porážku Napoleona neopouštěl císaře strach z revolučních nálad, proto zavedl v dědičných zemích nový směr. Se svou pravou rukou kancléřem Metternichem podřídil veřejný život dozoru a kontrole, jen aby dokázal potlačit možné nepokoje hned v zárodku.

Ani v osobním životě neměl klidu. Přestože mu čtyři manželství přinesla zástup potomků, jejich osud nedopřál císaři oddychu. Milovaná Marie Luisa se v zájmu monarchie provdala za Napoleona. Marie Leopolda sice získala titul brazilské císařovny, ale na úkor nešťastného svazku s hrubým a násilnickým manželem. Karolína Ferdinanda trpěla silnými epileptickými záchvaty, jež jí nedovolily přivést na svět potomka. Blízký příbuzenský vztah Františka s manželkou Marií Terezií se však nejvíce podepsal na zdraví následníka trůnu Ferdinanda, který od dětství trpěl rachitidou a epilepsií. A přesto to byl právě on, kdo se po Františkově smrti  2. března 1835 vznesl na Metternichových křídlech do čela habsburské monarchie.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907