František I. Rakouský: Napoleonův rival a strůjce Metternichovy hvězdy

28.11.2015 - Redakce 100+1 historie


Reklama

Josef II., Klemens Václav Lothar Metternich a Napoleon Bonaparte. Všichni tito muži hluboce ovlivnili život panovníka, který byl pod tlakem událostí nucen coby František II. svléknout plášť císaře Svaté říše římské, aby nastoupil nový úřad rakouského císaře jako František I.

Když se 12. února 1768 narodil do rodiny toskánského velkovévody Leopolda, nemohl tušit, jak osud zamíchá kartami. V roce 1790 náhle zemřel císař Josef II., aniž by po sobě zanechal dědice. Novým panovníkem se stal jeho bratr Leopold a František stanul v roli následníka trůnu. O dva roky později byl již nejmocnějším středoevropským vládcem. Ze svého vzestupu se ale neradoval dlouho. Mraky nad Evropou, jež přivolala Velká francouzská revoluce, se ještě více zatáhly s příchodem Napoleona Bonaparteho. Ctižádostivý Korsičan zavlekl Evropu do válečného konfliktu, který se stal alfou a omegou Františkovy zahraniční i domácí politiky.

Roku 1804 se prohlásil císařem rakouským, což se ukázalo jako pragmatický krok, neboť hned v roce 1806 byl nucen vzdát se římské koruny, jejímž posledním nositelem byl. I přes definitivní porážku Napoleona neopouštěl císaře strach z revolučních nálad, proto zavedl v dědičných zemích nový směr. Se svou pravou rukou kancléřem Metternichem podřídil veřejný život dozoru a kontrole, jen aby dokázal potlačit možné nepokoje hned v zárodku.

Ani v osobním životě neměl klidu. Přestože mu čtyři manželství přinesla zástup potomků, jejich osud nedopřál císaři oddychu. Milovaná Marie Luisa se v zájmu monarchie provdala za Napoleona. Marie Leopolda sice získala titul brazilské císařovny, ale na úkor nešťastného svazku s hrubým a násilnickým manželem. Karolína Ferdinanda trpěla silnými epileptickými záchvaty, jež jí nedovolily přivést na svět potomka. 

TIP: Zákulisní strůjce Napoleonova pádu: Jak změnil Metternich tvář Evropy?

Blízký příbuzenský vztah Františka s manželkou Marií Terezií se však nejvíce podepsal na zdraví následníka trůnu Ferdinanda, který od dětství trpěl rachitidou a epilepsií. A přesto to byl právě on, kdo se po Františkově smrti  2. března 1835 vznesl na Metternichových křídlech do čela habsburské monarchie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907