Fridrich Falcký: Český „zimní král“

23.10.2015


Reklama

Oženil se s nejžádanější evropskou princeznou, stál v čele Protestantské unie a získal českou královskou korunu. Fridrichu Falckému (1596-1632) byly hvězdy nakloněny. Jeho zářivou dráhu narušila bitva na Bílé hoře, která znamenala začátek jeho pádu.

Dynastická situace v českých zemích nebyla na počátku 17. století růžová. Císař Rudolf II. ani jeho bratr Matyáš neměli potomky, kteří by mohli nastoupit na trůn. Stavy proto zvolily Ferdinanda II. Štýrského. Přestože bylo jeho protireformační smýšlení obecně známé, věřily jeho příslibu dodržovat náboženské svobody ukotvené v Rudolfově majestátu. V pozici krále ale Ferdinand II. nemínil české šlechtě ustupovat. Tento spor vyvrcholil pražskou defenestrací a zvolením kalvínského kurfiřta Fridricha Falckého českým králem.

TIP: Černý den na Bílé hoře: Začátek konce moci českých stavů

Stavovská společnost se silnou nekatolickou většinou doufala ve Fridrichovy vazby na Unii a protestantskou Anglii – vždyť manželkou nového panovníka byla Alžběta, dcera anglického a skotského krále Jakuba I. Ten však ke zklamání stavů protihabsburské povstání nepodpořil a stejně selhali další spojenci. Finální ránu zasadila Fridrichovi bitva na Bílé hoře. Rok a čtyři dny poté, co byl korunován, opustil „zimní král“ Prahu. Ztratil nejen české země, ale také Falc a kurfiřtskou hodnost. Zemřel 29. listopadu 1632 v Mohuči.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907