Fridrich Falcký: Český „zimní král“

23.10.2015


Reklama

Oženil se s nejžádanější evropskou princeznou, stál v čele Protestantské unie a získal českou královskou korunu. Fridrichu Falckému (1596-1632) byly hvězdy nakloněny. Jeho zářivou dráhu narušila bitva na Bílé hoře, která znamenala začátek jeho pádu.

Dynastická situace v českých zemích nebyla na počátku 17. století růžová. Císař Rudolf II. ani jeho bratr Matyáš neměli potomky, kteří by mohli nastoupit na trůn. Stavy proto zvolily Ferdinanda II. Štýrského. Přestože bylo jeho protireformační smýšlení obecně známé, věřily jeho příslibu dodržovat náboženské svobody ukotvené v Rudolfově majestátu. V pozici krále ale Ferdinand II. nemínil české šlechtě ustupovat. Tento spor vyvrcholil pražskou defenestrací a zvolením kalvínského kurfiřta Fridricha Falckého českým králem.

TIP: Černý den na Bílé hoře: Začátek konce moci českých stavů

Stavovská společnost se silnou nekatolickou většinou doufala ve Fridrichovy vazby na Unii a protestantskou Anglii – vždyť manželkou nového panovníka byla Alžběta, dcera anglického a skotského krále Jakuba I. Ten však ke zklamání stavů protihabsburské povstání nepodpořil a stejně selhali další spojenci. Finální ránu zasadila Fridrichovi bitva na Bílé hoře. Rok a čtyři dny poté, co byl korunován, opustil „zimní král“ Prahu. Ztratil nejen české země, ale také Falc a kurfiřtskou hodnost. Zemřel 29. listopadu 1632 v Mohuči.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907