Fridrich Falcký: Český „zimní král“

23.10.2015 - Redakce Živá historie


Reklama

Oženil se s nejžádanější evropskou princeznou, stál v čele Protestantské unie a získal českou královskou korunu. Fridrichu Falckému (1596-1632) byly hvězdy nakloněny. Jeho zářivou dráhu narušila bitva na Bílé hoře, která znamenala začátek jeho pádu.

Dynastická situace v českých zemích nebyla na počátku 17. století růžová. Císař Rudolf II. ani jeho bratr Matyáš neměli potomky, kteří by mohli nastoupit na trůn. Stavy proto zvolily Ferdinanda II. Štýrského. Přestože bylo jeho protireformační smýšlení obecně známé, věřily jeho příslibu dodržovat náboženské svobody ukotvené v Rudolfově majestátu. V pozici krále ale Ferdinand II. nemínil české šlechtě ustupovat. Tento spor vyvrcholil pražskou defenestrací a zvolením kalvínského kurfiřta Fridricha Falckého českým králem.

TIP: Černý den na Bílé hoře: Začátek konce moci českých stavů

Stavovská společnost se silnou nekatolickou většinou doufala ve Fridrichovy vazby na Unii a protestantskou Anglii – vždyť manželkou nového panovníka byla Alžběta, dcera anglického a skotského krále Jakuba I. Ten však ke zklamání stavů protihabsburské povstání nepodpořil a stejně selhali další spojenci. Finální ránu zasadila Fridrichovi bitva na Bílé hoře. Rok a čtyři dny poté, co byl korunován, opustil „zimní král“ Prahu. Ztratil nejen české země, ale také Falc a kurfiřtskou hodnost. Zemřel 29. listopadu 1632 v Mohuči.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907