V přebývání pod zemským povrchem je něco jeskyně pravěkého, ale zároveň moderního. Mnoho světových architektů se totiž už několik desítek let snaží optimálně využít potenciál podzemního bydlení, který nabízí lepší využití energie a ochranu před povětrnostními vlivy. Příbytky tohoto typu jsou zároveň alternativou pro ty, kdo neholdují pravoůhlým linkám.
Zřejmě nejúspěšnějším architektem podzemních domů je Švýcar Peter Vetsch, který od konce 70. let minulého století navrhuje podzemní domy nejen ve své rodné zemi, ale také v Thajsku, Rusku, Mexiku a Německu. Jen ve Švýcarsku žije ve Vetschových moderních „zemljankách“ 47 rodin.
Klíčovým prvkem těchto staveb jsou železobetonové klenby, které vytváří zároveň strop i střechu. Klenba je dostatečně pevná, aby vydržela téměř libovolnou zátěž, a bez problémů unese hliněný příkrov. Tímto způsobem se vytvoří stavba, jež je o 50 % méně energeticky náročná než typický dům stejné velikosti. Samozřejmostí je, že dům je výborně chráněn proti dešti, nízkým teplotám, větru a erozi. Zároveň je interiér skvěle izolován proti vnějšímu hluku.