Fyzikální hádanka rozluštěna: Elektrony jsou prakticky nesmrtelné

18.12.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci během náročného výzkumu nezpozorovali rozpad elektronu, i když se o to hodně snažili


Reklama

Elektrony, elementární částice nesoucí záporný náboj, jsou jedním ze základních kamenů celého vesmíru. Nikdo sice nezpochybňoval jejich stabilitu, jejich délka života ale nebyla úplně jasná.

Teď už je jasno. Vědci hledali po dlouhou dobu 408 dní stopy rozpadu elektronu na detektoru neutrin Borexino v italském Gran Sasso. A nenašli vůbec nic. Nezaznamenali ani jeden takový rozpad.

Podle jejich propočtů to znamená, že životnost elektronu je nejméně 6,6 krát deset na dvacátou osmou let. To je doopravdy dlouho, 5 miliard miliardkrát déle než dosavadní délka existence vesmíru. Znamená to, že náš vesmír je velmi stabilní, což je nepochybně dobrá zpráva.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Physical Review Letters

  • Zdroj fotografií: Borexino collaboration / INAFDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907