GAIA: 3D mapa Galaxie vyčtená z pohybu hvězd

17.03.2014


Reklama

Nové poznatky zhruba o miliardě hvězd a dalších objektech by měla přinést evropská družice GAIA (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics), která odstartovala do vesmíru 19. prosince 2013.

Jejím úkolem je zjistit přesné informace o poloze vybraných objektů, o jejich pohybu, teplotě, gravitaci a chemickém složení. Astronomové pak zpracováním měření otevřou cestu k „archeologickému“ studiu naší Galaxie, když budou interpretovat pohyby jednotlivých hvězd a jejich skupin jako důsledek dřívějších událostí.

GAIA je nejpřesnější optickou astronomickou družicí, jaká kdy byla vypuštěna – je schopna opakovaně proměřovat polohy hvězd se stokrát vyšší přesností než předcházející evropská družice Hipparcos. Jejím úkolem je uskutečnit největší sčítání těles v naší Galaxii. Na základě těchto údajů pak bude zhotovena nejpřesnější 3D mapa okolí Slunce. Očekávaná životnost družice je pět let.

Družice se nachází v bodu L2 (Langrangeův bod L2) v soustavě Slunce-Země, je tedy 1,5 milionů kilometrů od naší Země ve směru od Slunce. V této pozici je dobře odstíněn vliv naší mateřské hvězdy.

GAIA (ESA)
Start: 19. prosince 2013
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km
Průměr: 1,4 m
Hmotnost: 2 030 kg
Pozorování v oboru: viditelné světlo

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907