GAIA: 3D mapa Galaxie vyčtená z pohybu hvězd

17.03.2014


Reklama

Nové poznatky zhruba o miliardě hvězd a dalších objektech by měla přinést evropská družice GAIA (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics), která odstartovala do vesmíru 19. prosince 2013.

Jejím úkolem je zjistit přesné informace o poloze vybraných objektů, o jejich pohybu, teplotě, gravitaci a chemickém složení. Astronomové pak zpracováním měření otevřou cestu k „archeologickému“ studiu naší Galaxie, když budou interpretovat pohyby jednotlivých hvězd a jejich skupin jako důsledek dřívějších událostí.

GAIA je nejpřesnější optickou astronomickou družicí, jaká kdy byla vypuštěna – je schopna opakovaně proměřovat polohy hvězd se stokrát vyšší přesností než předcházející evropská družice Hipparcos. Jejím úkolem je uskutečnit největší sčítání těles v naší Galaxii. Na základě těchto údajů pak bude zhotovena nejpřesnější 3D mapa okolí Slunce. Očekávaná životnost družice je pět let.

Družice se nachází v bodu L2 (Langrangeův bod L2) v soustavě Slunce-Země, je tedy 1,5 milionů kilometrů od naší Země ve směru od Slunce. V této pozici je dobře odstíněn vliv naší mateřské hvězdy.

GAIA (ESA)
Start: 19. prosince 2013
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km
Průměr: 1,4 m
Hmotnost: 2 030 kg
Pozorování v oboru: viditelné světlo

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907