GAIA: 3D mapa Galaxie vyčtená z pohybu hvězd

17.03.2014


Reklama

Nové poznatky zhruba o miliardě hvězd a dalších objektech by měla přinést evropská družice GAIA (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics), která odstartovala do vesmíru 19. prosince 2013.

Jejím úkolem je zjistit přesné informace o poloze vybraných objektů, o jejich pohybu, teplotě, gravitaci a chemickém složení. Astronomové pak zpracováním měření otevřou cestu k „archeologickému“ studiu naší Galaxie, když budou interpretovat pohyby jednotlivých hvězd a jejich skupin jako důsledek dřívějších událostí.

GAIA je nejpřesnější optickou astronomickou družicí, jaká kdy byla vypuštěna – je schopna opakovaně proměřovat polohy hvězd se stokrát vyšší přesností než předcházející evropská družice Hipparcos. Jejím úkolem je uskutečnit největší sčítání těles v naší Galaxii. Na základě těchto údajů pak bude zhotovena nejpřesnější 3D mapa okolí Slunce. Očekávaná životnost družice je pět let.

Družice se nachází v bodu L2 (Langrangeův bod L2) v soustavě Slunce-Země, je tedy 1,5 milionů kilometrů od naší Země ve směru od Slunce. V této pozici je dobře odstíněn vliv naší mateřské hvězdy.

GAIA (ESA)
Start: 19. prosince 2013
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km
Průměr: 1,4 m
Hmotnost: 2 030 kg
Pozorování v oboru: viditelné světlo

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907