Galaktický vrak: Pozůstatky po vesmírné srážce

11.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Podobně jako na silnicích, i v nekonečném vesmírném prostoru občas dochází ke kolizím. Jak vypadají následky takovéto srážky je patrné na snímku galaxie NGC 7714. Středem galaxie, která se nachází asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb, před 150 miliony let prošla menší galaxie - NGC 7715, která je již mimo záběr. Interakce těchto dvou galaxií ale stále trvá a s velkou pravděpodobností bude trvat i několik dalších stovek milionů let. Výsledkem tak nakonec může být jediná centrální galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: A. Gal-Yam, NASA, ESA, Hubble

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907