Podivuhodná galaxie Černé oko

09.04.2013 - Petr Broža

<p>V průběhu dalších let po objevení střelného prachu lidé zjistili, že přidávání různých kovů barví ohňostroje do nejrůznějších odstínů</p>

V průběhu dalších let po objevení střelného prachu lidé zjistili, že přidávání různých kovů barví ohňostroje do nejrůznějších odstínů


Reklama

Tato krásná spirální galaxie M64 se často nazývá také Černé oko nebo Spící krása. Je vzdálena zhruba 17 milionů světelných let a je vidět v souhvězdí Vlasy Bereniky. V centrálním regionu, kde jasně září červené odstíny vodíku, se rodí nové hvězdy. To ale na této galaxie není to nejzajímavější. Hvězdy totiž okolo centra rotují ve dvou směrech - vnitřní část o „tloušťce“ okolo 3 000 světelných let v jednom směru a vnější sahající do vzdálenosti okolo 40 000 světelných let pak ve směru opačném. Nabízí se možné vysvětlení: M64 vznikla srážkou dvou galaxií.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907