Galaxie M87: Výtrysky, co se pohybují polovinou rychlosti světla

25.04.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Obří eliptická galaxie M87 (také NGC 4486) se ukrývá v souhvězdí Panny. Je přitom nejvýznamnějším členem známé Kupy galaxií v Panně. Objevil ji v roce 1781 francouzský astronom Charles Messier a zařadil ji jako 87. položku do svého katalogu mlhavých objektů.

Dnes již odborníci vědí, že galaxie M87 leží více než 53 milionů světelných let od Země a její hmotnost odpovídá asi třem bilionům hmotností Slunce. V jejím jádru se navíc ukrývá supermasivní černá díra obklopená akrečním diskem plynu a prachu.

Na její přítomnost poukazují i obrovské výtrysky plynu nad a pod rovinou akrečního disku dlouhé pět tisíc světelných let. Materiál v těchto výtryscích se pohybuje rychlostí odpovídající až polovině hodnoty rychlosti světla. Galaxie M87 představuje také významný zdroj rádiového záření, jenž se označuje jako Virgo A.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907