Galaxie M87: Výtrysky, co se pohybují polovinou rychlosti světla

25.04.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Obří eliptická galaxie M87 (také NGC 4486) se ukrývá v souhvězdí Panny. Je přitom nejvýznamnějším členem známé Kupy galaxií v Panně. Objevil ji v roce 1781 francouzský astronom Charles Messier a zařadil ji jako 87. položku do svého katalogu mlhavých objektů.

Dnes již odborníci vědí, že galaxie M87 leží více než 53 milionů světelných let od Země a její hmotnost odpovídá asi třem bilionům hmotností Slunce. V jejím jádru se navíc ukrývá supermasivní černá díra obklopená akrečním diskem plynu a prachu.

Na její přítomnost poukazují i obrovské výtrysky plynu nad a pod rovinou akrečního disku dlouhé pět tisíc světelných let. Materiál v těchto výtryscích se pohybuje rychlostí odpovídající až polovině hodnoty rychlosti světla. Galaxie M87 představuje také významný zdroj rádiového záření, jenž se označuje jako Virgo A.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907