Ganymed: Několik oceánů pod povrchem jako sendvič. A život k tomu?

06.05.2014 - Petr Broža

Největší měsíc Sluneční soustavy, Ganymed obíhající kolem Jupitera, by stejně jako Europa nebo Enceladus mohl skrývat podpovrchový oceán. A to dokonce ve více vrstvách


Reklama

Až donedávna se předpokládalo, že Ganymed má jeden podpovrchový oceán, který je ukryt mezi dvěma vrstvami ledu – jedna nad a jedna pod. ƒ„ƒOceány Ganymedu mohou být jako sendvič,“ uvedl Steve Vance z NASA. „Oceán by se mohl nacházet hned v několika vrstvách.“ Studie, za kterou Vance stojí, byla poprvé zveřejněna loni a nyní se objevila v magazínu Planetary and Space Science.

Výsledky studie podporují možnost, že by se v těchto oceánech mohl nacházet primitivní život. Vědci uvádějí, že místa, kde voda a horniny interagují mezi sebou, mohou být vhodným místem pro vývoj a uchování života. Jako příklad zmiňují bublající ventily horké vody na dnech oceánů, kam už nedosáhne sluneční záření. Dříve bylo totiž předpokládáno, že první vrsta tekuté (slané) vody ležela na ledu, nikoliv na kamenném jádře. Tam by se život jen těžko uchytil.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907