Ganymed: Několik oceánů pod povrchem jako sendvič. A život k tomu?

06.05.2014 - Petr Broža

Největší měsíc Sluneční soustavy, Ganymed obíhající kolem Jupitera, by stejně jako Europa nebo Enceladus mohl skrývat podpovrchový oceán. A to dokonce ve více vrstvách


Reklama

Až donedávna se předpokládalo, že Ganymed má jeden podpovrchový oceán, který je ukryt mezi dvěma vrstvami ledu – jedna nad a jedna pod. „Oceány Ganymedu mohou být jako sendvič,“ uvedl Steve Vance z NASA. „Oceán by se mohl nacházet hned v několika vrstvách.“ Studie, za kterou Vance stojí, byla poprvé zveřejněna loni a nyní se objevila v magazínu Planetary and Space Science.

Výsledky studie podporují možnost, že by se v těchto oceánech mohl nacházet primitivní život. Vědci uvádějí, že místa, kde voda a horniny interagují mezi sebou, mohou být vhodným místem pro vývoj a uchování života. Jako příklad zmiňují bublající ventily horké vody na dnech oceánů, kam už nedosáhne sluneční záření. Dříve bylo totiž předpokládáno, že první vrsta tekuté (slané) vody ležela na ledu, nikoliv na kamenném jádře. Tam by se život jen těžko uchytil.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907