Ganymed: Několik oceánů pod povrchem jako sendvič. A život k tomu?

06.05.2014 - Petr Broža

Největší měsíc Sluneční soustavy, Ganymed obíhající kolem Jupitera, by stejně jako Europa nebo Enceladus mohl skrývat podpovrchový oceán. A to dokonce ve více vrstvách


Reklama

Až donedávna se předpokládalo, že Ganymed má jeden podpovrchový oceán, který je ukryt mezi dvěma vrstvami ledu – jedna nad a jedna pod. ƒ„ƒOceány Ganymedu mohou být jako sendvič,“ uvedl Steve Vance z NASA. „Oceán by se mohl nacházet hned v několika vrstvách.“ Studie, za kterou Vance stojí, byla poprvé zveřejněna loni a nyní se objevila v magazínu Planetary and Space Science.

Výsledky studie podporují možnost, že by se v těchto oceánech mohl nacházet primitivní život. Vědci uvádějí, že místa, kde voda a horniny interagují mezi sebou, mohou být vhodným místem pro vývoj a uchování života. Jako příklad zmiňují bublající ventily horké vody na dnech oceánů, kam už nedosáhne sluneční záření. Dříve bylo totiž předpokládáno, že první vrsta tekuté (slané) vody ležela na ledu, nikoliv na kamenném jádře. Tam by se život jen těžko uchytil.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907