Géniové od školky: Šest zázračných dětí v historii (2.)

11.12.2016 - Radomír Dohnal a redakce

Tyto děti navzdory svému nízkému věku dokázaly, že nic není nemožné...

William Joseph Mosconi (1913–1993) -<p>Malý Willie dává před kuličkami přednost kulečníku</p>
William Joseph Mosconi (1913–1993) -

Malý Willie dává před kuličkami přednost kulečníku


Reklama

Nejraději má hranaté omalovánky: Pablo Picasso

To blaho, když váš drobeček poprvé zažvatlá „máma“! Maličký Picasso rodiče nepotěšil. Jeho první slovo prý znělo: „tužka!“ Co z takového chlapce může vyrůst? To je jasné – přece budoucí zakladatel nového avantgardního uměleckého směru zvaného kubismus.


Předchozí část: Kdo další patřil k dětským géniům?


Malovat si začal už v povijanu a ten malý nezbeda v tom pokračovaldalších devadesát let. Otec, sám akademický malíř a profesor umění, z toho má pochopitelně nezřízenou radost. Jenže už ve dvanácti letech chlapci přestávají realistické tvary okolního světa, které kreslí s fotografickou přesností, stačit. Umělecky, samozřejmě!

V době, kdy většina chlapců řeší proměnu anatomie vyspělých spolužaček, se zázračný malíř ponoří do světa abstrakcí, symbolismu a osobitých tvarů. Výsledkem je životní bilance asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací, 300 podivně hranatých soch a bezpočet pomalovaných ubrousků z restaurací…

Trochu se přidusit: John Burdon Sanderson Haldane 

I John Burdon Sanderson Haldane, syn fyziologa, který zkoumal možnosti dýchání v místech důlních výbuchů, byl tak trochu šílenec. Jako capart miloval obrázky v otcových knihách Důlní neštěstí a Nebezpečná povolání, ve čtyřech letech se poprvé účastnil výpravy do důlních šachet. V jedné z nich se nalokal metanu, omdlel, a když se probral, vyvodil z toho, že důlní plyn je lehčí než vzduch a nezpůsobuje přímou smrt.

V osmi letech otci počítal data z výsledků naměřených při jeho experimentech. Sám na sobě zkoumal účinky bojových dusivých plynů! Chvíli studoval matematiku, ale nakonec se stal jedním ze zakladatelů populační genetiky.

Obyčejné kuličky nehraje: William Joseph Mosconi 

Malý Willie dává před kuličkami přednost kulečníku. A ve svých šesti letech dokáže pěkně potrápit úřadujícího světového šampiona Ralpha Greenleafa. Klučina brzy předvádí neskutečné exhibice kulečníkářského umu, ale z vlastního dětství si jako ostatní „geniální“ děti zrovna moc neužije. Snad proto se z něj stanenejmladší (a posléze patnáctinásobný) vítěz světové série.

Pokud byste si chtěli s tímhle zázračným dítětem zahrát o peníze, stálo by vás to pořádný balík. Dokáže se totiž přesně trefit 526 krát za sebou, což je dodnes nepřekonaný světový rekord. Zabere mu to pěkných pár hodin, exhibice totiž začala 19. a skončila 20. března 1954. Pod zprávou o tomto neuvěřitelným skóre je podepsáno 35 očitých svědků!

Se svým uměním to dotáhl až do Hollywoodu jako odborný poradce – ve filmu Biliárový král (1961) dával konzultace herci Paulu Newmanovi, který zde ztvárnil hlavní postavu profesionálního hráče kulečníku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 12/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907