Vědci se přou o to, zda Madagaskar v nedávné minulosti zalila ohromná vlna
Někdy před 10 tisíci lety spadl do Indického oceánu meteorit a rozpoutal kolosální megacunami. Obrovské vlny pak vytvarovaly mocné útvary u pobřeží Madagaskaru. Anebo nevytvarovaly?
I když to možná bude znít neuvěřitelně, potvrdit nebo vyvrátit existenci takových megacunami není snadné. Geoložka Dallas Abbottová a její kolegové nedávno nashromáždili vzorky ze dvou velikých písečných dun na Madagaskaru, a zjistili, že jsou v nich mořské mikrofosile z uhličitanu vápenatého, staré 10 tisíc let.
Vědci propočítali, že duny mohla vytvořit vlna o výšce 90 metrů. Jiní odborníci ale nesouhlasí a tvrdí, že madagaskarské duny vytvořil svoji silou vítr. Boj o hypotézu s megacunami na Madagaskaru pokračuje.
IFL Science, National Geographic
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.