Gibon lar: Akrobat v bílých rukavičkách

18.06.2022 - Marek Telička

Giboni lar jsou známí zvukovými projevy, které mohou být slyšet až na kilometrovou vzdálenost. Tato volání přitom často mají formu duetů, které trvají zhruba deset minut a v nichž se střídají i doplňují samec a samice, kteří aktuálně tvoří pár. Mimořádná je i jeho obratnost, s jakou se pohybuje v korunách.

<p>Samci i samice jsou až 60 cm velcí, ale samci jsou obvykle o cca 10 % těžší. V zajetí se dožívají i více než 40, ve volné přírodě kolem 30 let. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Samci i samice jsou až 60 cm velcí, ale samci jsou obvykle o cca 10 % těžší. V zajetí se dožívají i více než 40, ve volné přírodě kolem 30 let. (foto: Shutterstock)


Reklama

Gibon lar (používá se také synonymum gibon běloruký, Hylobates lar) je primát z čeledi gibonovitých (Hylobatidae), jenž žije v tropických pralesích jihovýchodní Asie. V populaci jsou k vidění jedinci s tmavým (šedým až černým) zbarvením kožichu, ale také s velmi světlou kožešinou ve škále od světle krémové po světle hnědou. U obou těchto barevných variant je společná bílá srst kolem obličeje a rovněž na rukou a chodidlech.

Giboni se jen výjimečně pohybují po zemi a drtivou většinu času tráví ve větvích stromů. Nemají chápavý ocas, ale prodloužené končetiny jim umožňují velmi efektivní pohyb v korunách stromů. Jejich „let“ větvovím připomíná svou plynulostí akrobaty na visuté hrazdě.

Žijí ve skupinách o dvou až šesti členech a projevuje se u nich jakási „výběrová monogamie“ – tam, kde je na menším území dostatek potravy, se samička páří s jediným samcem, zatímco v místech s menší dostupností potravy věnuje svou přízeň většímu počtu samců.

TIP: Gibbon Wildlife Sanctuary: Výprava za posledními indickými gibony

Potravu gibonů bělorukých tvoří květy, hmyz a především ovoce. Giboni se ovšem nespokojí jen tak s něčím. Utrhnou a ochutnají plod, který sní pouze v případě, že je dokonale zralý. V opačném případě jej zahodí a ke stromům se vrátí o něco později, aby zjistili, zda už je ovoce opravdu vhodné k jídlu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907