Gibon lar: Akrobat v bílých rukavičkách

Giboni lar jsou známí zvukovými projevy, které mohou být slyšet až na kilometrovou vzdálenost. Tato volání přitom často mají formu duetů, které trvají zhruba deset minut a v nichž se střídají i doplňují samec a samice, kteří aktuálně tvoří pár. Mimořádná je i jeho obratnost, s jakou se pohybuje v korunách.

18.06.2022 - Marek Telička



Gibon lar (používá se také synonymum gibon běloruký, Hylobates lar) je primát z čeledi gibonovitých (Hylobatidae), jenž žije v tropických pralesích jihovýchodní Asie. V populaci jsou k vidění jedinci s tmavým (šedým až černým) zbarvením kožichu, ale také s velmi světlou kožešinou ve škále od světle krémové po světle hnědou. U obou těchto barevných variant je společná bílá srst kolem obličeje a rovněž na rukou a chodidlech.

Giboni se jen výjimečně pohybují po zemi a drtivou většinu času tráví ve větvích stromů. Nemají chápavý ocas, ale prodloužené končetiny jim umožňují velmi efektivní pohyb v korunách stromů. Jejich „let“ větvovím připomíná svou plynulostí akrobaty na visuté hrazdě.

Žijí ve skupinách o dvou až šesti členech a projevuje se u nich jakási „výběrová monogamie“ – tam, kde je na menším území dostatek potravy, se samička páří s jediným samcem, zatímco v místech s menší dostupností potravy věnuje svou přízeň většímu počtu samců.

TIP: Gibbon Wildlife Sanctuary: Výprava za posledními indickými gibony

Potravu gibonů bělorukých tvoří květy, hmyz a především ovoce. Giboni se ovšem nespokojí jen tak s něčím. Utrhnou a ochutnají plod, který sní pouze v případě, že je dokonale zralý. V opačném případě jej zahodí a ke stromům se vrátí o něco později, aby zjistili, zda už je ovoce opravdu vhodné k jídlu.


Další články v sekci