Gigantická erupce se odehrála pouhých 60 světelných let od Země

07.10.2014 - Martin Reichman

Červený trpaslík, vzdálený pouhých 60 světelných let od Země, vyprodukoval 10 tisíckrát silnější erupci, než jaká kdy byla zaznamenána na Slunci


Reklama

Přestože je naše Slunce v posledních měsících poměrně aktivní a občas vypustí nějakou tu erupci, je intenzita jeho explozí v podstatě zanedbatelná. V dubnu tohoto roku NASA zaznamenala doposud největší erupci, která byla 10 tisíckrát silnější než největší erupce na Slunci.

Počáteční erupci extrémní intenzity zachytila kosmická observatoř Swift (Swift's Burst Alert Telescope), respektive její širokoúhlý detektor BAT (Burst Alert Telescope), který umí zachytit gama záblesky a jejich odlesky v několika vlnových délkách. Jasnost červeného trpaslíka se v tu chvíli zvýšila 10× ve viditelném spektru a 100× ve spektru ultrafialovém.

Erupce gigantických rozměrů

Maximální teplota této erupce byla 200 milionů stupňů Celsia a byla tak 12× vyšší, než teplota, jaká panuje v srdci našeho Slunce. Tato obří erupce se odehrála na červeném trpaslíkovi nacházejícím se pouhých 60 světelných let od Země, v oblasti označované jako DG Canum Venaticorum, zkráceně DG CVn.

K nevětší doposud zaznamenané erupci na Slunci došlo v roce 2003, kdy dosáhla intenzity X45, dubnová erupce v oblasti DG CVn odpovídala kategorii X100 000. Po této první gigantické erupci navíc došlo v krátkém sledu k další, téměř stejně silné erupci. Další, i když výrazně slabší erupce, pak následovaly ještě celých 11 dnů.

Síla a energie mládí

Červený trpaslík z oblasti DG CVn je oproti Slunci poměrně malý, dosahuje jen třetinu jeho velikosti a má zhruba třetinovou hmotnost. Je také velmi mladý, vědci odhadují jeho stáří na 30 milionů let, což je zhruba 150× méně, než stáří Sluneční soustavy. Právě jeho mládí a také rychlá rotace mu umožňují produkovat podobné gigantické erupce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907