Gliese 832c: Další superzemě na obzoru. Možná je nositelkou života

03.07.2014 - Martin Reichman

Exoplaneta Gliese 832c je sice zhruba 5× větší než Země, v hodnocení indexu podobnosti se Zemí (ESI) je však naší planetě velmi blízká


Reklama

Exoplaneta, kterou objevili vědci z univerzity v australském Novém Jižním Walesu, je součástí planetárního systému sestávajícího se z jedné hvězdy a dvou planet. Jeví se jako zmenšená verze naší Sluneční soustavy: vnitřní planeta by se mohla podobat Zemi, zatímco ta vnější Jupiteru.

Gliese 832c obíhá kolem své hvězdy jednou, za dobu odpovídající zhruba 36 pozemským dnům. Na planetě by dokonce mohly panovat i podobné průměrné teploty jako na Zemi, jen s výraznějšími výkyvy v jednotlivých ročních obdobích. Zajímavá je planeta i vzhledem ke své vysoké hmotnosti, což podporuje teorii o vlastní masivní atmosféře. Exoplaneta ze své hvězdy, kterou je červený trpaslík, pravděpodobně dostává i podobnou porci energie jako Země ze Slunce.

Kromě podobnosti se Zemí, je Gliese 832c pro vědce zajímavá ještě z jiného pohledu. Její vzdálenost od země je „pouhých“ 16 světelných let a jedná se tak o nebližší objekt, známých planet podobných Zemi.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907