Golfský proud, který výrazně otepluje západní část Evropy, má problémy. Dočkáme se drsných klimatických změn?
Slavný Golfský proud, čili silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud v Atlantiku, který teče z Mexického zálivu kolem Newfoundlandu k západnímu pobřeží Evropy, velmi významně ovlivňuje klima v Evropě. Zní to neuvěřitelně, ale třeba takové lednové průměrné teploty u pobřeží Norska jsou o 30 °C Celsia vyšší, nežli v odpovídajících oblastech severní Kanady. A teď Golfský proud zpomaluje.
Svědčí pro to vícero různých nezávislých pozorování. Životodárný Gofský proud v posledních desetiletích slábne. Hlavním podezřelým je přitom pozvolné roztávání ledového příkrovu Grónska. Příliv sladké vody totiž ovlivňuje mořské proudění. Otázkou je, co bude dál.
Netušíme, jak se podoba Golfského proudu mění během historie, naše zkušenost s ním je příliš krátká. Vědci nevylučují, že teď Gofský proud zpomalí anebo úplně zastaví. Zatím není úplně jasné jak, ale prý by mohlo dojít k rozvratu současného klimatu na dlouho dobu. Počasí by se asi zbláznilo, navzdory globálnímu oteplovaní by se dost ochladilo a tak dál. Podle některých odhadů k tomu dojde už v tomto století. Počkáme si a uvidíme.
Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK), Nature Climate Change
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)