Google Glass v praxi: Jak se staví proudový motor s hi-tech brýlemi

22.11.2013 - Michaela Průchová

Brýle Google Glass, ve své podstatě chytrý počítač s průhledným displejem, najdou své využití i v technických odvětvích. Příkladem může být třeba výroba a kontrola proudových motorů letadel


Reklama

Technici ve výukovém zařízení GE Aviation v Cincinnati ve státě Ohio v současnosti testují možnosti využití brýlí Google Glass při kontrole proudových motorů. Brýle Google Glass jsou v podstatě lehce nositelný počítač sestávající z průhledného displeje a malé kamery umístěné nad očima uživatele. Technici ovládají brýle prostřednictvím hlasových příkazů jako například „OK, brýle, rozpoznejte součástku“ nebo „OK, brýle, určete stav motoru.“

Krok do budoucnosti

Společnost GE chce pokusem ukázat, že je možné pomocí této technologie získávat užitečné údaje přímo na nositelný displej. „Možnost přijímat informace bez použití rukou by tuto technologii činila ideálním řešením pro práci v prostředích, v nichž by technici například nemohli držet v ruce mobilní telefon,“ vysvětluje tisková mluvčí závodu Arvinová.

„Pro pracovníky, kteří jsou po lokty v proudovém motoru, je na obtíž, když musí přerušit práci, aby si mohli ověřit nějaké informace na počítači v kanceláři,“ popisuje mluvčí a dodává, že brýle Google Glass najdou využití i v dalších divizích společnosti, třeba při práci na vrtných plošinách, ropovodech nebo elektrárnách. Časem bude výpočetní technika určená k nošení na zápěstí, bezpečnostní brýle zobrazující na čočkách údaje o výkonu nebo pokročilé náhlavní soupravy s 3D displeji a kamerami shromažďujícími obrazové a video záznamy v reálném čase hrát čím dál tím významnější roli coby nástroje pro zvyšování efektivity provozu a práce v průmyslovém sektoru.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: GE

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907