Gravitační anomálie: Co je pod povrchem Merkuru?

06.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Kosmická sonda Messenger, která poslední čtyři roky zkoumala Merkur, odesílala údaje zpět na Zemi prostřednictvím velmi přesných rádiových vln. Gravitace planety ovšem tuto energii lehce pozměnila, což po následném přepočtu umožnilo vytvořit velmi podrobnou gravitační mapu Merkuru.

Gravitační anomálie jsou na snímku vyobrazeny ve falešných barvách, superponované na snímek krátery poseté planety. Červené části jsou oblasti lehce zvýšené gravitace, což ukazuje, že tato místa mají pod svým povrchem neobvykle hustý materiál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC's SVS, JHU's APL, Carnegie Inst. WashingtonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907