Gravitační anomálie: Co je pod povrchem Merkuru?

06.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Kosmická sonda Messenger, která poslední čtyři roky zkoumala Merkur, odesílala údaje zpět na Zemi prostřednictvím velmi přesných rádiových vln. Gravitace planety ovšem tuto energii lehce pozměnila, což po následném přepočtu umožnilo vytvořit velmi podrobnou gravitační mapu Merkuru.

Gravitační anomálie jsou na snímku vyobrazeny ve falešných barvách, superponované na snímek krátery poseté planety. Červené části jsou oblasti lehce zvýšené gravitace, což ukazuje, že tato místa mají pod svým povrchem neobvykle hustý materiál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC's SVS, JHU's APL, Carnegie Inst. WashingtonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907