Reklama


Gravitační prak: Jak dokážou sondy letět až na hranici Sluneční soustavy?

20.03.2014 - Michal Švanda


Reklama

Vypouštění sond na meziplanetární dráhy je obecně velmi náročné na palivo a plánovači těchto misí si mnohdy vypomáhají některými aspekty nebeské mechaniky. Často se využívá manévr tzv. gravitačního praku, který spočívá v těsném průletu sondy kolem planety, přičemž si s ní sonda vymění část pohybové energie. Přesněji řečeno, sonda získá pohybovou energii (rychlost) na úkor pohybové energie planety.

Rozdíly v hmotnostech sondy a planety jsou ale obrovské, takže zatímco na pohybu planety se tato výměna energie vůbec neprojeví, sonda může být urychlena na rychlosti, které jsou s využitím konvenčních motorů nedosažitelné. Gravitační manévry kolem planet představují standardní nástroj plánovačů meziplanetárních sond.

Nevýhodou je však delší doba letu k cíli. Například sonda Rosetta, která míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, celkem třikrát proletěla okolo Země, než nabrala konečný směr ke svému cíli. Start takových sond se pak plánuje roky dopředu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: Donald E'Davis

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907