Reklama


Gravitační prak: Jak dokážou sondy letět až na hranici Sluneční soustavy?

20.03.2014 - Michal Švanda


Reklama

Vypouštění sond na meziplanetární dráhy je obecně velmi náročné na palivo a plánovači těchto misí si mnohdy vypomáhají některými aspekty nebeské mechaniky. Často se využívá manévr tzv. gravitačního praku, který spočívá v těsném průletu sondy kolem planety, přičemž si s ní sonda vymění část pohybové energie. Přesněji řečeno, sonda získá pohybovou energii (rychlost) na úkor pohybové energie planety.

Rozdíly v hmotnostech sondy a planety jsou ale obrovské, takže zatímco na pohybu planety se tato výměna energie vůbec neprojeví, sonda může být urychlena na rychlosti, které jsou s využitím konvenčních motorů nedosažitelné. Gravitační manévry kolem planet představují standardní nástroj plánovačů meziplanetárních sond.

Nevýhodou je však delší doba letu k cíli. Například sonda Rosetta, která míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, celkem třikrát proletěla okolo Země, než nabrala konečný směr ke svému cíli. Start takových sond se pak plánuje roky dopředu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: Donald E'Davis

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Je libo býčí penis?

„O tom, zda považujeme konkrétní jídlo za pochoutku, nebo za nepoživatelnou nechutnost nerozhoduje jeho chuť, ale kulturní prostředí, z něhož pocházíme“, říká Dr. Samuel West – zakladatel muzea nejnechutnějších jídel ze švédského Malmö.

Revue

Kočičí mumie v egyptské Sakkáře

Věda

Inzeráty zprvu většinou psali muži, pro ženu by podobná praxe byla dehonestující

Historie

Dohromady už letos v Kalifornii shořelo území o rozloze větší, než mají Belgie a Lucembursko dohromady.

Zajímavosti

Zdálky jsem na skalnatém pahorku zahlédl dva mladé kozorožce při hledání potravy. Vydal jsem se za nimi a obcházel kopeček po vrstevnici pořád dokola. Po kozorožcích ani vidu ani slechu. Konečně mě napadlo podívat se taky vzhůru a zjistil jsem, že kozorožec chodil celou dobu po vrstevnici asi tři metry nade mnou a zřejmě se královsky bavil

Příroda

Potulná planeta ve vesmíru

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907