Reklama


Gravitační prak: Jak dokážou sondy letět až na hranici Sluneční soustavy?

20.03.2014 - Michal Švanda


Reklama

Vypouštění sond na meziplanetární dráhy je obecně velmi náročné na palivo a plánovači těchto misí si mnohdy vypomáhají některými aspekty nebeské mechaniky. Často se využívá manévr tzv. gravitačního praku, který spočívá v těsném průletu sondy kolem planety, přičemž si s ní sonda vymění část pohybové energie. Přesněji řečeno, sonda získá pohybovou energii (rychlost) na úkor pohybové energie planety.

Rozdíly v hmotnostech sondy a planety jsou ale obrovské, takže zatímco na pohybu planety se tato výměna energie vůbec neprojeví, sonda může být urychlena na rychlosti, které jsou s využitím konvenčních motorů nedosažitelné. Gravitační manévry kolem planet představují standardní nástroj plánovačů meziplanetárních sond.

Nevýhodou je však delší doba letu k cíli. Například sonda Rosetta, která míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, celkem třikrát proletěla okolo Země, než nabrala konečný směr ke svému cíli. Start takových sond se pak plánuje roky dopředu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: Donald E'Davis

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Archeologické vykopávky v dávno zaniklém mixtéckém městě Teposcolula Yucundaa.

Zajímavosti
Revue

Nejmenší planetou Sluneční soustavy je (po vyřazení Pluta) Merkur, který měří v průměru 4 880 km. Průměr Země je téměř trojnásobný – 12 756 km.

Vesmír

Vojáci 1. dělostřeleckého pluku z Prahy odjíždějí na jižní Slovensko bojovat v československo-maďarské válce.

Historie
Válka

Vyfotit delfínovce araguaiského není vůbec snadné. Neskáčou totiž nad hladinu. Na snímku delfínovec amazonský v zoo Duisburg.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907