Národní park Bromo-Tengger-Semeru je jedním z nejkrásnějších míst východní části indonéského ostrova Jáva. Dominantním vrcholem této oblasti je 3 676 metrů vysoká sopka Gunung Semeru (vlevo vzadu), na první pohled zaujme i pravidelně utvářený Gunung Batok (zcela vepředu). Primát nejznámějšího útvaru kaldery ovšem drží stále aktivní sopka Gunung Bromo (2 329 m n. m., na snímku vlevo vepředu), jejíž poslední erupce byla zaznamenána v roce 2007.
K vulkánu se vztahuje pradávná legenda, podle níž na konci 15. století prchala princezna Roro Anteng a její muž Joko Seger z říše Majapahit před rozpínajícím se islámem. Usadili se poblíž sopky a nové panství pojmenovali Tengger (složenina posledních slabik jejich jmen). Království se vedlo dobře, ale manželé dlouho nemohli mít děti. Vyšplhali tedy ke kráteru a prosili o pomoc bohy. Ti jim přislíbili četné potomstvo, ale požadovali, aby pár obětoval poslední dítě, které zplodí. Roro Anteng potom v průběhu dalších let dala život 25 potomkům, ale odmítla svrhnout poslední dítě do kráteru. Bohové se rozběsnili a sopka začala metat oheň a kameny. Dítě nakonec muselo být obětováno a z kráteru se ihned poté ozval jeho hlas, který místním lidem přikazoval slavit na tomto místě každoroční děkovnou slavnost. Ta se zde skutečně koná dodnes.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)