Gunung Bromo: Božsky nemilosrdný vulkán na Jávě

16.06.2013 - Marek Telička

<p>Ve věznici Aranjuez jsou vedle klasických cel i speciální prostory pro rodiny s dětmi.</p>

Ve věznici Aranjuez jsou vedle klasických cel i speciální prostory pro rodiny s dětmi.


Reklama

Národní park Bromo-Tengger-Semeru je jedním z nejkrásnějších míst východní části indonéského ostrova Jáva. Dominantním vrcholem této oblasti je 3 676 metrů vysoká sopka Gunung Semeru (vlevo vzadu), na první pohled zaujme i pravidelně utvářený Gunung Batok (zcela vepředu). Primát nejznámějšího útvaru kaldery ovšem drží stále aktivní sopka Gunung Bromo (2 329 m n. m., na snímku vlevo vepředu), jejíž poslední erupce byla zaznamenána v roce 2007.

K vulkánu se vztahuje pradávná legenda, podle níž na konci 15. století prchala princezna Roro Anteng a její muž Joko Seger z říše Majapahit před rozpínajícím se islámem. Usadili se poblíž sopky a nové panství pojmenovali Tengger (složenina posledních slabik jejich jmen). Království se vedlo dobře, ale manželé dlouho nemohli mít děti. Vyšplhali tedy ke kráteru a prosili o pomoc bohy. Ti jim přislíbili četné potomstvo, ale požadovali, aby pár obětoval poslední dítě, které zplodí. Roro Anteng potom v průběhu dalších let dala život 25 potomkům, ale odmítla svrhnout poslední dítě do kráteru. Bohové se rozběsnili a sopka začala metat oheň a kameny. Dítě nakonec muselo být obětováno a z kráteru se ihned poté ozval jeho hlas, který místním lidem přikazoval slavit na tomto místě každoroční děkovnou slavnost. Ta se zde skutečně koná dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907