Gusta Fučíková: Strážkyně Fučíkova odkazu a národní vdova

05.04.2017 - Michal Konečný

Gusta Fučíková svého muže věrně doprovázela i přesto, že měl celou řadu milenek


Reklama

„Národní vdova“ Gusta Fučíková se s manželem seznámila v roce 1923 a jejich vztah patrně nejlépe vystihuje charakteristika Ferdinanda Peroutky: „Jak bylo zvykem v té době, říkal, že se ukrývá před policií, když prostě prchal před milenkou, která ho omrzela. Poté se vesměs vracel domů, kde ho čekala Gusta, celoživotní spolubojovnice, ošetřovatelka i přítelkyně v jednom.“ V roce 1938 uzavřela s Fučíkem spíše formální sňatek, motivovaný možností žádat penzijní ústav o příplatek.


Předchozí část: Julius Fučík: Pravda o odbojáři, který nepromluvil


Za svědka jim šel Fučíkův přítel Bedřich Reicin, budoucí poválečný funkcionář KSČ a jeden z organizátorů komunistického teroru. Když se sám ocitl před tribunálem, Fučíková ho křivě obvinila z udavačství a kontaktů s gestapem, které vedly k zatčení jejího muže, ale Reicin byl v době Fučíkova zatčení již dávno v sovětském exilu.

Po zatčení manžela putovala do koncentračního tábora v Ravensbrücku a po osvobození se stala jednou z ideologických opor nastupujícího komunistického režimu. Pracovala jako vlivná redaktorka, redigovala sebrané spisy svého manžela a usilovně pracovala na vytvoření obrazu Fučíka jako ideálu komunistických ctností. Řády ověšená zemřela roku 1987.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová listopad 2012

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Boj s bičem zvaný caci představuje tradiční umění indonéského ostrova Flores. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Káva s mlékem pro zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Údajně občas loví tak, že plave dokolečka takovou rychlostí, až se vytvoří vír, který strhne rybky odpočívající na dně nebo pod břehem. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ettore Bugatti s modelem Bugatti Type 35 n°7 během Velké ceny Lyonu v roce 1924. (foto: Wikimedia Commons, Arnaud 25CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

V novozélandském Národním parku Tongariro se nacházejí dvě z nejaktivnějších sopek na světě – Ngauruhoe a Ruapehu. (ilustrační foto: Pexels, Anastasia Yudin, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907