Gusta Fučíková: Strážkyně Fučíkova odkazu a národní vdova

05.04.2017 - Michal Konečný

Gusta Fučíková svého muže věrně doprovázela i přesto, že měl celou řadu milenek


Reklama

„Národní vdova“ Gusta Fučíková se s manželem seznámila v roce 1923 a jejich vztah patrně nejlépe vystihuje charakteristika Ferdinanda Peroutky: „Jak bylo zvykem v té době, říkal, že se ukrývá před policií, když prostě prchal před milenkou, která ho omrzela. Poté se vesměs vracel domů, kde ho čekala Gusta, celoživotní spolubojovnice, ošetřovatelka i přítelkyně v jednom.“ V roce 1938 uzavřela s Fučíkem spíše formální sňatek, motivovaný možností žádat penzijní ústav o příplatek.


Předchozí část: Julius Fučík: Pravda o odbojáři, který nepromluvil


Za svědka jim šel Fučíkův přítel Bedřich Reicin, budoucí poválečný funkcionář KSČ a jeden z organizátorů komunistického teroru. Když se sám ocitl před tribunálem, Fučíková ho křivě obvinila z udavačství a kontaktů s gestapem, které vedly k zatčení jejího muže, ale Reicin byl v době Fučíkova zatčení již dávno v sovětském exilu.

Po zatčení manžela putovala do koncentračního tábora v Ravensbrücku a po osvobození se stala jednou z ideologických opor nastupujícího komunistického režimu. Pracovala jako vlivná redaktorka, redigovala sebrané spisy svého manžela a usilovně pracovala na vytvoření obrazu Fučíka jako ideálu komunistických ctností. Řády ověšená zemřela roku 1987.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová listopad 2012

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907