Gyroskop z tykadel: Můra se špičkovým vybavením

09.05.2013 - redakce 100+1

Když můra přijde o svá tykadla, jednoduše spadne k zemi. Její tykadla totiž fungují jako gyroskop


Reklama

Hmyzí tykadla pracují jako multifunkční přístroje, snímače pachu, teploty či vlhkosti. Američtí badatelé nyní prokázali, že hrají svou roli také při stabilizaci letu jednoho z nočních motýlů – Lišaje tabákového (Manduca sexta).

Tato můra využívá tykadla jako gyroskop citlivý na rotaci svého těla. Vědci z univerzity ve Washingtonu nejdříve sledovali lišaje velmi rychlou kamerou a při zpomalení zjistili, že tykadla motýla vibrují ve stejné frekvenci jako jeho křídla při letu nad umělou květinou. Ve chvíli, kdy se květina pohnula, lišaj pokračoval ve svém směru, ale jeho tykadla se vychýlila. Nesledovala přesně dráhu letu, ale ohnula se vlivem Coriolisovy síly. Stejně funguje gyroskop, který využívá momentu setrvačnosti rotujícího tělesa a v podstatě odporuje gravitaci (jako například dětská káča). Snaží se udržet v původním směru a velmi silně se brání podnětům, které by to měly změnit.

Důkaz, že lišajova tykadla pracují na stejném principu, je jednoduchý – pokud o ně přijde, zřítí se můra k zemi. Když mu je ale vědci přilepili vteřinovým lepidlem zpátky, dokázal nalézt svou rovnováhu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907