Hamburger ze zkumavky: Budoucnost stravování?

09.08.2013 - Jan Miklín

Vědcům se podařilo vyrobit první hamburger z kmenových buněk, tedy maso, které lze s trochou nadsázky nazvat „umělým“. Může být řešením potenciální potravinové krize?

<p>Bibli se také říká Písmo svaté nebo jen Písmo. Některé církve ji označují i jako Boží slovo.</p>

Bibli se také říká Písmo svaté nebo jen Písmo. Některé církve ji označují i jako Boží slovo.


Reklama

Spotřeba masa na celém světě stále stoupá a je jasné, že při současném růstu populace jde o stěží udržitelný trend. Na „výrobu“ kilogramu masa, tedy krmivo a vodu pro zvíře, se spotřebuje velké množství primárních zdrojů, které by jinak nasytili mnohem více lidí. Jednou z možností, jak uspokojit poptávku po mase a zároveň tolik nezatěžovat naši planetu, by mohla být výroba masa „umělého“.

Vedoucí projektu Mark Post z Maastrichtské univerzity využil princip, který je již poměrně dlouho známý: množení odebraných kmenových buněk. Ty profesor odebral z tkáně kravského svalu a následně rozmnožoval. Výsledkem kultivace bylo velké množství asi centimetr dlouhých a jen několik milimetrů tlustých pásků, které byly následně spojeny dohromady. Jelikož maso pocházelo z jednoho druhu buněk, neobsahovalo tuk – určitá suchost byla jediná věc, která byla chuti „umělého“ hamburgeru vytýkána na ochutnávce. Maso je také přirozeně bezbarvé, respektive bílé, proto byly před zpracováním přibarveny.

Náklady na výrobu první porce byly v přepočtu více jak půl milionu korun, avšak je jasné, že další vývoj je sníží. Můžeme jen hádat, zda se umělé maso stane běžnou součástí našeho jídelníčku, nebo šlo o slepou uličku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907