Hangár NASA, budouva VAB, slaví padesáté výročí

30.08.2013 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Letos uplynulo padesát let od stavby budovy VAB (The Vehicle Assembly Building) na Floridě. Tento obří hangár nejprve sloužil v programu Apollo a následně se v něm připravovaly k letu raketoplány. K položení základního kamene došlo 2. srpna 1963, na stavbu bylo použito téměř 30 000 m³ betonu a 98 950 t oceli. V současné době prochází budova renovací, aby sloužila agentuře NASA v programu Orion, v jehož rámci by se snad lidé mohli vydat i na Mars.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907