Herschelova vesmírná observatoř: Větší dalekohled než Hubble

12.03.2014

Chlazena héliem -<p>Vesmírné teleskopy, které sledují objekty v infračerveném záření, je nutno chladit na teplotu blízkou absolutní nule. Objemem chladícího média je tak dána i jejich životnost</p>
Chlazena héliem -

Vesmírné teleskopy, které sledují objekty v infračerveném záření, je nutno chladit na teplotu blízkou absolutní nule. Objemem chladícího média je tak dána i jejich životnost


Reklama

Družice Herschel byla navedena na oběžnou dráhu kolem tzv. Lagrangeova libračního bodu L2 v roce 2009. Jejím hlavním cílem bylo pozorování velmi vzdálených hvězd a galaxií v raném vesmíru, studium podmínek jejich vzniku, interakce hvězd s okolním prostředím, určování chemického složení atmosfér a povrchů komet, planet a jejich měsíců apod.

Družice studovala vesmír v oboru dalekého infračerveného a submilimetrového záření. Kromě dalekohledu typu Ritchey-Chretien o průměru 3,5 m byly na její palubě další tři vědecké přístroje, chlazené na teplotu blízkou absolutní nule (−273 °C).

Zásoby chladicího média (2 300 l kapalného helia) však družice vyčerpala v dubnu 2013 a 29. dubna 2013 byl provoz stanice definitivně ukončen. Dne 17. června 2013 byla observatoř navedena na dráhu směrem ke Slunci.

Herschel Space Observatory
Start: 14. 5. 2009
Ukončení mise:
29. 4. 2013
Výška oběžné dráhy:
1 500 000 km
Průměr: 3,5 m
Hmotnost: 3 300 kg
Pozorování v oboru: infračervené záření

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907