Heuréka: Bleskové nápady za slavnými vynálezy

05.06.2014 - Jan Miklín

Za většinou vynálezů a vědeckých poznání stojí stovky či tisíce hodin tvrdé práce v laboratoři i náročného studia. Někdy ale stačí vhodný moment, a dlouho hledané řešení se vyloupne jako nic


Reklama

Einsteinova teorie relativity vysvětlující vztahy mezi prostorem, časem a hmotou nepatří ke zrovna jednoduše pochopitelným. Myšlenka o relativitě času napadla jejího tvůrce, když při jedné z cest autem domů z univerzity padl zrak slavného fyzika na bernskou věž s hodinami. 

Když Thomas A. Edison představil využití stejnosměrného proudu, bylo Nikola Teslovi jasné, že musí existovat lepší řešení. To jej napadlo jednoho dne při procházce, a první schéma střídavého proudu nakreslil vycházkovou holí do písku cestu.

Vnuknutí ve snu

Jak spolu komunikují neurony? Původně vědci předpokládali, že to je pomocí elektrických signálů. Na počátku 20. století byla poprvé představena myšlenka, že přenos vzruchů může být postaven na chemické bázi. Trvalo ale dvacet let, než ji potvrdil experiment. Jak na něj napadlo pozdějšího nositele Nobelovy ceny Otto Lewiho ve snu. Podle legendy si návod napsal na papír, ale ráno jej nemohl přečíst. Stejný sen naštěstí došel znovu.

V posteli se urodila i další samozřejmě používaná věc – kartézské souřadnice. René Descartes byl od mala zvyklý ležet až do poledne, a jednoho dne mu při pozorování mouchy bzučící nad jeho hlavou došlo, že její polohu může jednoznačně definovat vzdáleností od stěn a stropu pokoje.

Tehdy 14letého Phila Farnswortha napadl princip fungování televize ve chvíli, kdy oral pole s bramborami. Idea rozkladu obrazu na řádky má prý původ v ježdění s traktorem sem a tam, řádek po řádku. 

A na závěr mikrovlnná trouba: jako mnoho dalších dnes běžně používaných vynálezů má kořeny ve vojenském výzkumu. Inženýru Percy Spencerovi se během práce na radaru rozpustila tyčinka a nápad, jak ohřívat jídlo zcela novým způsobem, byl na světě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sciencechannel.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907