Hinduistické chrámy Vittala: Kamenné perly indického jihu

04.09.2013 - China Tours


Reklama

Jižní Indie je méně navštěvovanou částí indického subkontinentu, přesto právě zde naleznete nejčistší hinduismus, zcela nedotčené chrámové komplexy a lidi ještě nepřivyklé (a nezkažené) přílivem turistů. Kdo tuto část Indie navštíví, přesvědčí se, že obrovské tisícileté chrámy s temnými chodbami a chrámové věže, skryté pod stovkami sošek barvitého hinduistického panteonu, jsou nejen mrtvými svědky dávné minulosti, ale i živým místem hinduistické přítomnosti.

Jedním z nejvýraznějších míst indického jihu je bezesporu Hampí, kde se nacházejí ruiny hlavního města největší hinduistické říše Vidžajanagar. Velmi výraznou stavbou je zde Virupakšův chrám – dominanta s 52 metrů vysokou gópurou – „chrámovou věží“. Byl vystavěn v polovině 15. století a je do dnešní doby hinduistickým poutním místem. Pozornosti návštěvníků určitě neunikne ani chrám Vittala, jedna ze tří jihoindických staveb zapsaných v seznamu Světového dědictví UNESCO. Dokonalá sochařská výzdoba ho řadí k nejkrásnějším stavbám Vidžajanagaru. Tento vrcholný skvost hinduistické architektury skrývá např. tzv. chrámový vůz přezdívaný „krajka, jež zkameněla“.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907