Historický kousek: La Manche poprvé tunelem zdolal cyklista

22.07.2014 - Jan Miklín

Vítěz loňské Tour de France Chris Froome se stal před týdnem prvním cyklistou, který na kole projel tunel pod lamanšským průlivem. Padesátikilometrová trasa mu zabrala jen 55 minut


Reklama

Zatímco vlaku trvá cesta mezi Francií a Velkou Británií 35 minut při maximální rychlosti 160 km/h, devětadvacetiletý britský cyklista jel v „tréninkovém“ tempu až 65 km/h. Oproti trajektům byl dokonce zhruba o půl hodiny rychlejší. 

První cyklojízda

Akce se uskutečnila v rámci reklamní kampaně značky Jaguar, která je sponzorem cyklistovy stáje. Příprava cesty z britského Eurotunnel terminálu ve Folkestone do Callais trvala půl roku, neboť samotný tunel – jenž si letos připomíná dvacet let od svého otevření – je jedním z nejhlídanějších míst obou států. 

Cyklista zážitek s cesty pod mořem popsal jako „neuvěřitelný“. „Dnes není moc příležitostí, jak se v něčem stát první na světě – natož v cyklistice,“ poznamenává Chris Froome. A radost z filmu, který při akci vznikl, má i John Keefe ze servisní organizace provozující tunel: „Eurotunnel je unikátní dílo lidských rukou, stejně jako třeba most Golden Gate nebo opera v Sydney. Na rozdíl od nich jej ale mnoho lidí neobdivuje. Věřím, že film ze zákulisí tunelu to může změnit.“ 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907