Historicky první start nepilotovaného letounu X-47B z letadlové lodě

16.05.2013 - Jan Fiala

14. květen se zapíše do historie letectví. Americké námořnictvo poprvé katapultovalo nepilotovaný letoun z paluby USS George H. W. Bush

<p>Dobytí Granady se stalo i  námětem obrazu španělského malíře Francisca Pradilly Ortize</p>

Dobytí Granady se stalo i  námětem obrazu španělského malíře Francisca Pradilly Ortize


Reklama

Vojenská technologie kráčí vpřed mílovými kroky. Dnes je na pořadu dne eliminovat ohrožení lidských posádek na bojových misích. Piloti se pomalu, ale jistě mění z rytířů nebes na jakési hráče počítačových her. Dalším stupněm, který nepilotovaný letoun zvládl na výbornou, byl ostrý start z parního katapultu (tedy stejného systému, kterého ke krátkému vzletu využívají pilotované palubní letouny). Uskutečnil jej  prototyp průzkumného a útočného stroje Northrop Grumman X-47B. Nejde ale o žádný modýlek na dálkové ovládání, má rozpětí 19 metrů, maximální vzletová hmotnost je přes 20 tun, dokáže letět těsně podzvukovou rychlostí (přes Mach 0,9) a unese až dvoutunovou výzbroj. Dnes už samozřejmostí je technologie stealth.

  • Zdroj textu:

    Northrop Grumann

  • Zdroj fotografií: Northrop Grumann, Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907