Hlad je nejlepší kuchař. Leguán černý přistižen při kanibalismu

28.04.2015 - Stanislav Mihulka

Nedostatek potravy vyvolaný suchem zřejmě přinutil samici leguána černého k ulovení mláděte vlastního druhu.


Reklama

Mezi plazy není zvykem pojídat se navzájem. Kanibalismus je u nich z nějakého důvodu velmi vzácný. Nedávno byla při tomto skandálním stravování přistižena samice leguána černého (Ctenosaura similis), která si nedala pozor na fotoaparát vědců Národní univerzity Kostariky.

K incidentu došlo v kostarickém národním parku Santa Rosa. Dospělá samice leguána chytla tříměsíční mládě vlastního druhu a přes jeho protesty si z něj udělala chutný oběd. Vědci se domnívají, že k tomu leguánici přiměl nedostatek potravy v oblasti, k němuž došlo kvůli suchu. Období dešťů se totiž zdrželo kvůli klimatickému jevu El Niño.

Přes metr dlouzí leguáni černí se živí hlavně hmyzem, ale s pokročilejším věkem se stávají víc a víc vegetariány. Dlouhé období sucha zřejmě vedlo k nedostatku vegetace a nebyl ani hmyz. V takovém případě si leguáni černí chtějí něco ulovit a když je po ruce jenom mládě vlastního druhu, tak má smůlu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Mesoamerican Herpetology

  • Zdroj fotografií: Flávio H. G. Rodrigues / Mesoamerican Herpetology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907